FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 4 Ocak 2022 789 Görüntüleme

Gıda öğrencileri zeytinyağı üretimini yerinde inceledi

Meyve ve sebzelerde ön işlemler ve bitkisel yağ teknolojisi ile ilgili derslerde teorik olarak anlatılan konuların pratiğe aktarılmasını sağlamak üzere, Mersin Üniversitesi Mut Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Programı öğrencileri, öğretim görevlileri eşliğinde ilçemiz Mut’un zeytin ve zeytinyağı üretiminde öncü işletmelerinden İzorya’yı ziyaret ettiler.

Öğrencilerden Büyük İlgi

Teknik ziyarette, İzorya Zeytinyağı yöneticisi Erdoğan Şentürk, Mut Meslek Yüksekokulu öğretim görevlileri Murat Doğanyer ve Sebahir Ulpki ile beraber zeytinin hasadından sofralık zeytin ve zeytinyağı elde edilmesine kadar geçen süreçteki aşamaları öğrencilerle uygulamalı olarak paylaştılar. Mut Zeytini ve Mut Zeytinyağı’nın tarım ilacı kullanılmadan yetiştirildiği gibi Mut Zeytinyağı’nın üstün özelliklerinden bahsedilen programa öğrencilerin merakı ve büyük ilgileri dikkat çekti.

Zeytinyağında Asit Tayini Yaptılar

Mersin Üniversitesi Mut Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Programı öğrencilerine, zeytinyağının kalite kriterlerinden biri olan ve zeytinyağının sınıflandırılmasında önemli rol oynayan asitlik tayininin nasıl yapılacağı anlatılarak uygulamalı olarak öğrencilerle birlikte zeytinyağında asit tayini yapıldı. Ayrıca sofralık zeytinin kalibre ölçümünün nasıl yapılacağını öğrenen öğrenciler, uygulamalı olarak zeytin kalibresinin ölçümünü izlediler.

Zeytinyağı Tadım Eğitimi Aldılar

Teknik gezinin sonunda İzorya Zeytinyağı’nın ürettiği Mut Zeytini ve Mut Zeytinyağı ürünlerini inceleyen öğrenciler; zeytinyağının kalite kriterleri ve zeytinyağında bulunması gereken olumlu özellikler ile ilgili bilgi aldılar. Zeytinyağı tadım uzmanı Serdar Öçten Ünsal ve “Zeytini Kuşlar Diker” kitabının yazarı Ayşe Aktül Schafer ile beraber kısa bir sohbet ve tadım eğitiminden sonra program öğrencileri ve öğretim görevlileri tadım yaparak değerlendirilmelerde bulundular.

Tema Tasarım | Osgaka.com