FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 31 Aralık 2019 532 Görüntüleme

Göçmen Kaçakçısı 13 Şüpheli Tutuklandı

Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğünce, Mersin ili genelinde Göçmen Kaçakçılığı yapan şahıslara yönelik 3 ay süren teknik takip çalışmaları neticesinde 13 şüphelinin tutuklandığı bildirildi.
Konuyla ilgili yapılan basın bildirisinde, şu bilgilere yer verildi: “Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğünce Mersin ili genelinde Göçmen Kaçakçılığı yapan şahıslara yönelik 3 ay süren teknik takip çalışmaları neticesinde; Organizatörlerin 4 bin – 4 bin 500 Dolar karşılığında, temin ettikleri göçmenleri götürmek üzere tırların dorselerin alt kısmına göçmenlerin gizlice girip çıkabilmeleri için düzenek kurduktan sonra, mali değeri düşük olan yükleri KKTC ülkesine götürmek üzere beyanname açtıkları, temin ettikleri yasal yük arasına göçmenleri yerleştirerek Mersin Limanı üzerinden KKTC’ye götürmeyi planladıkları, Liman görevlilerini yanıltmak amacıyla yasal yüklü tırı önceden limana sokup X-ray ve diğer işlemlerini hallettikten sonra göçmenlerin yüklü olduğu tırın gelip kameraların görmeyeceği bir noktada yan yana yanaştıktan sonra göçmenlerin işlemleri tamamlanan ve gemiye bindirilecek olan tıra dorse altına yapılan gizlenmiş özel kapaklardan nakledildiği tespit edildi. Bu şekilde 2019 yılı içerisinde 3 olayda toplam 30 göçmen yakalanarak, düzensiz göçmenleri sevkiyatını yapan 3 şüpheli tutukladı. Ayrıca göçmenlerin sevkiyatında kullanılan 3 çekici ve dorseye el konuldu. Devam eden teknik takipler neticesinde göçmen kaçakçılığı olaylarını organize eden 14 şüpheli daha tespit edilerek 25.12.2019 günü Mersin merkezli Adana ve Hatay ilinde yapılan eş zamanlı operasyonda yakalanarak gözaltına alındı. 3 şüpheli işlemlerine müteakip salıverilmiş, adli mercilere çıkarılan 11 şüpheliden, 1’i adli kontrol kararı ile serbest bırakılırken, 10 şüpheli tutuklandı. Dosya kapsamında daha önce meydana gelen 3 olay ile birlikte toplam 13 şüpheli tutuklandı.”
Mersin Polis Teşkilatı, halkın huzur ve güveni, asayişin temini için kararlı bir şekilde çalışmalarını sürekli devam ettireceğini kaydetti.

İlginizi çekebilir

AK PARTİ’DE A. ADAYI BOLLUĞU

AK PARTİ’DE A. ADAYI BOLLUĞU

Tema Tasarım | Osgaka.com