FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 26 Ekim 2019 1895 Görüntüleme

HABOFED’DEN MUT’TA KİTAP FUARI

Mut’ta, Hayat Boyu Öğrenme Fedarasyonu (HABOFED) ve Mut Belediyesi işbirliğiyle kitap fuarı açıldı. “Mut, bu yıl çok kitap okuyacak” sloganıyla düzenlenen fuar, 25 Ekim’de kitapseverlere kapılarını açtı. Karacaoğlan Çınaraltı Parkında açılan Kitap Fuarında, HABOFED’in çeşitli yayınevlerinden kitapları ve yazarlar okurlarla buluşacak. Fuar, 3 Kasım’a kadar açık kalacak.  

“KİTAP OKUMAYI AŞILAMAK AMACINDAYIZ”

Mut’ta açılan Kitap Fuarına katılarak kitaplarını imzalayan HABOFED Genel Başkan Yardımcısı yazar Nesibe Özcan Özbiçer, federasyonları ve açılan kitap fuarıyla ilgili gazetemize açıklamada bulundu. Aynı zamanda federasyonun Basın Yayın Halkla İlişkiler Komisyon Başkanı olan Özbiçer, “Federasyonumuzun merkezi İstanbul. Adından da anlaşılacağı gibi, beşikten mezara kadar öğrenmeyi kapsayan bir sürece açıktır ve insanlarımızı o konuda yönlendirmeye çalışır. Bizim Milli Eğitim Bakanlığında bir anlaşmamız var. Onların onayıyla, onların bünyesinde olan bir federasyon. Onların onayıyla Türkiye’nin 81 ilinde ve Kuzey Kıbrıs’ta kitap fuarları düzenlemekteyiz. Geçen ay Bursa Yenişehir’deydik. Çok güzel bir etkinliğimiz oldu. Şu anda Mersin Mut’ta bu etkinliği yapıyoruz. Önümüzdeki ay Mardin’de olacağız. Her ay mümkün olduğu kadar -bir veya iki- Türkiye’nin illerinde ilçelerinde, Hayat Boyu Öğrenme Federasyonumuz kitap okumayı insanlara aşılamak maksadıyla fuarlarımızda tanıtmaya çalışıyoruz” dedi.

“KİTAPLAR YENİ UFUKLAR AÇAR. OKUMANIN VE ÖĞRENMENİN YAŞI YOK”

Mut’a ilk defa geldiğini belirten Özbiçer, gösterilen ilgi ve okumayla ilgili şunları söyledi:  “Gördüğüm kadarıyla okuma oranı çok düşük, şu anda bugün gözlemlediğim. Üniversiteli gençler geliyor, çocuklar geliyor okumak istiyorlar; ama bakıp geçiyorlar. Bence bir kitabı alıp okumak için; önce aldığınız zaman dışına içeriğine bakıp, neler var neler yok bunlara bakmak ve okumak lazım. Kitaplar insanlara yeni dünyalar, yeni ufuklar açar. Yeter ki okuyalım. Okumanın ve öğrenmenin yaşı hiçbir zaman yoktur, bizim federasyon olarak en büyük sloganımız da budur.”

“ÇOCUK GELİNLERİ, KADINA ŞİDDETİ ANLATIYORUM”

Fuarın ilk günü, fuara katılan tek yazar olarak kitaplarını imzalayan HABOFED Genel Başkan Yardımcısı Özbiçer, kendi yazdığı kitaplarla ilgili de bilgi verdi. Ödüllü bir yazar olduğunu ve kitaplarında çocuk gelinleri anlattığını belirten Özbiçer, “Biliyorsunuz toplumumuzun en büyük sorunlarından biri çocuk gelinlerdir; kadına şiddettir, taciz, tecavüzdür. Bunları anlatıyorum. Bu kitapların üçü de ödül almıştır. Hatta önümüzdeki ay bir TV kanalında ödül töreni olacak. Orada ödül alacağım. Bunların dizi film ve sinema filmi için teklifler geliyor. Onlar için de konuşacağız ve ona göre de kendimizi yönlendireceğiz” şeklinde konuştu.

HABOFED ve Mut Belediyesi işbirliğiyle, Mut’ta Karacaoğlan Çınaraltı Parkında açılan Kitap Fuarı, 3 Kasım’a kadar açık kalacak ve saat 10.00 ile 22.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Tema Tasarım | Osgaka.com