FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 22 Ekim 2019 1499 Görüntüleme

Hırsızlar arı kovanlarına dadandı

Mut’ta arıcılıkla uğraşan üreticiler, her gün bakımlarını yaptığı kovanlarının başına geldiklerinde bazı kovanların yerinde olmadığını fark etti. Kovanlarını sayarak kontrollerini yapan üreticiler kovanlarından üçer beşer çalındığını fark etti. Hırsızların, özellikle oğul çıkacak yeni ve dolu olan kovanları seçmesi, arıcılık konusunda bilinçli olmalarını akla getiriyor.

“HIRSIZLIĞIN ÖNÜNE GEÇEMİYORUZ”
Arı kovanlarının sürekli çalınmasıyla ilgili açıklamada bulunan Mut ve Gülnar Bal Üreticiler Başkanı Kadir Cesur, “Yöremizde nedense arı hırsızlığının önüne geçemiyoruz. Her ne kadarda arılıkları kontrol etsek dahi hırsızlığın önüne geçemedik. Arı konaklama yerlerimizde herkesin konaklama yeri bir değil, çeşitli yerlerde konaklıyor; ama her arılıktan birer, beşer, yedişer, onar kovanıyla birlikte arı çalınıyor” dedi.

“YARDIM BEKLİYORUZ”
Yetkililerden yardım beklediklerini söyleyen Cesur, “Jandarma ve emniyet birimleri sadece arılar için yolda barikat kurmaz. Yollarda tespitlerde özellikle arı kovanı yüklü kamyonlarda, kamyonetlerde arıların plakasına bakılsın. Plakası yoksa o kovanlardan şüphe edilip araştırılsın. Ayrıca arı kovanlarının kime ait olduğunu sorarak tespit ederek bir caydırıcılık istiyoruz” dedi.
2019 yılında Mut yöresinden yaklaşık 100’e yakın arı kovanı çalındığını ifade eden Cesur, hala da çalınmaya devam edildiğini kaydetti. Cesur, şöyle konuştu: “170 kayıtlı üye var. Çevre ilçelerle birlikte 300 ila 400 arasında arı kovanı çalındı. Bunu çalanlar hala yakalanmadı. Nedense tespit yapılamıyor. Şu an ilçemizde kayıtlı ve kayıtsız olan 12 ile 13 bin arı kovanı var. Bunun 8 bin 500 civarı kayıtlı ve geriye kalan 4 bin civarındaki arı kovanları kayıtsız, yani plakası yok, kayıt dışı. Çalınsa bile tespit edecek elinde bir tutarı yok.”

Tema Tasarım | Osgaka.com