FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 5 Nisan 2022 394 Görüntüleme

İÇİMDEN GEÇEN ZAMAN / GÜLDAL MUMCU (*)

Uğur Mumcu deyince çocukluğum, gençliğim ve yaşamımda, siyasi yaşamıma yön veren yazarlarından birisi diyebilirim. 1990 yıllarda başta aydınlar, yazarlar üzerinde bir el onları katlettiler, yaktılar, özgürlüklerini ellerinden aldılar.
Her olayın arkası aydınlanmadı. Bir derin devlet sözü aldı gitti. Bu işi yapanlar, “devlet adına yaptık” dediler. Ama hangi devlet bunun adı bir türlü açıklanmadı.
İşte Uğur Mumcu’nun 24 Ocak günü katledildiğinde, toplum bir tepki koydu. Yağmurlu bir Ankara sabahında milyonlar cenazesine katıldı. O zaman bizlerde katıldık. Dedik ki bu tepki duyulur. Bu katliamlar durur. Yok, durmadı, ardı sıra devam etti. Ülkeyi yönetenler söz verdi. Ama sözler havada kaldı.
Bu kitabı okurken, o yılları bir kez daha yaşadım. Uğur Mumcu’nun eşi, olayları bizzat yaşayan birinden canlı tanıktan bir daha dinledik. İnanın Uğur Mumcu’yu katledenler, onun ardında emir verenler hesap verseydi, şimdilerde insan odaklı bir hukuk düzeni yaşardık.
Kin, nefret üzerine kurgulu bir hukuk düzeni, yargılama düzeni. O dönemin Savcısı Ülkü Coşkun:
“Bu işi devlet yapmıştır. Siyasi iktidar isterse çözer.”
Yargıda soruşturma sürerken, Mecliste kurulan soruşturma komisyonu görev yapıyor. Tam hedefe ulaşacaklar. Bir el onu iteliyor.
İtalya’da bir zamanlar, siyasi cinayetler, hak, hukuk yolsuzluğu devam ederken, yürekli bir savcı bir dava açtı. Temiz eller operasyonu ile ülkede barış, huzur sağlandı. Siyasette istikrar sağlandı. Demokrasi anlam buldu.
İçimden Geçen Zaman’ı okudukça bunu daha iyi anladım. Eğer üstenirse bu ülkede yürekli savcı bulunur. Tüm katliamları soruşturur, bunu yapanlar, yaptıranlar hesap verir. O zaman ülkemizde barış, huzur, insanca bir düzen kurulur. Avrupa, Amerika istedi diye değil, bizim insanımız için yasalar hazırlanır. Hak, hukuk, adalet yerini bulur.
24 Ocak 2003 tarihinde evinin önüne yapılan park açılışında Güldal Mumcu diyor ki; “… öldürülen aydınlarımızın bazılarının failleri, tetikçileri bulundu. Bir kısmı mahkum oldu. Ama tetikçilerin arkasındaki kişi, kişiler, örgütler bütün bağlantıları ortaya çıkarılmadığı sürece, bu cinayetlerin hepsi faili meçhuldür ve faili meçhul kalmaya devam edecektir.”

(*) İÇİMDEN GEÇEN ZAMAN. Güldal Mumcu. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı. umag@umag.org.tr

Tema Tasarım | Osgaka.com