FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 7 Ağustos 2018 763 Görüntüleme

İĞNE OYASI FESTİVALİ COŞKUYLA KUTLANDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Çamlıyayla Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsüdüzenlenen “Geleneksel Çamlıyayla İğne Oyası Festivali”Çamlıyayla’da coşkuyla kutlandı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan 1200 rakımlı Çamlıyayla ilçesinde bu yıl 4. kez düzenlenen İğne Oyası Festivali’nde birbirinden renkli ve güzel iğne oyaları sergilendi. Stantlarda yer alan el emeği göz nuru iğne oyaları ve çeşitliürünler çevre il ve ilçelerden gelen halk tarafından beğeni topladı.
Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören festivale Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP Mersin Milletvekilimiz Baki Şimşek, MHP Mersin Milletvekili ve Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz, Tarsus Belediyesi Başkan Vekili Rıdvan Aksoy, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, Mersin Ülkü Ocakları İl Başkanı Gökhan Demir, MHP Çamlıyayla İlçe Başkanı Ali Rıza Genç’in yanı sıra mahalle muhtarları ve diğer siyasi parti temsilcileri de katıldı.
Festivalde konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Çamlıyayla’nın çok özel bir yayla olduğunu ve Çamlıyaylalı kadınların el emekleriyle adını duyurduğunu ifade ederek, “Çamlıyayla özel bir yer. Türkiye’nin en güzel ve özel yaylalarından bir tanesi. Dağlarıyla dereleriyle ürettiği ürünlerle çok özel bir yer. Bu özelliği de taçlandıran Çamlıyaylalı hanımefendiler. Kadınlarımız el emeği göz nuru çalışmalarıyla, harikalar yaratıyor ve Çamlıyayla’yı çok güzel bir şekilde temsil ediyorlar. Çamlıyayla’yı bu şekilde iğne oyalarıyla tanıtmalarından dolayı emek veren tüm kadınlarımızı tek tek kutluyorum” dedi.
Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı ise yaptığı konuşmada, festivalin Çamlıyayla’nın tanıtımında çok önemli bir etkinlik olduğunu ifade etti. Kadınların el emeği ve göz nuruyla yaptıkları iğne oyası ürünlerinin her geçen yıl daha da ilgi gördüğünü aktaran Tepebağlı, düzenlenen fuarlar ve tanıtım günlerinde açtıkları stantların da yoğun ilgi gördüğünü söyledi.
Çamlıyayla Atilla Yılmaz ile şahlandı
Bu yıl dördüncüsü gerçekleşen Çamlıyayla İğne Oyası Festivali’nde sürpriz sanatçı olarak sahne alan Atilla Yılmaz vatandaşları şaha kaldırdı. Festivalde ayrıca Türk Dünyası sanatçıları GülcemalAlmanbetova, Gülbarçın Mizamova ve ÜmütayAbdışova ayrı bir renk kattı. Festivalde ayrıca Mersin Büyükşehir Halk Oyunları Topluluğu ve Kent Orkestrası da sahne alırken, Mersin Olgunlaşma Enstitüsü’nün yöresel kıyafetler defilesi büyük beğeni topladı.
Haber Merkezi

İlginizi çekebilir

DEREKÖY / 2

DEREKÖY / 2

Tema Tasarım | Osgaka.com