FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 3 Ocak 2023 127 Görüntüleme

İKİ KİTAP

Ayyy!.. İki kitap, adıma imzalanmış, 2021 yılının aynı tarihinde, ama yazarları ayrı ayrı…
Bocaladım bir anda. Kim bu yazarlar, nerede imzaladılar bu kitapları bana?…
Sonunda düşüne düşüne ayıktım. 2021 Eylül ayında, yaklaşık 150 eski yoldaş, İzmir’de bir deniz kıyısında üç günlük bir buluşma yapmıştık. Üç arkadaş orada, (ben ikisini de bilmiyordum, onlar da beni) kitaplarımızı imzalamıştık. Doğal olarak üç yazar da birbirimize kitap armağan etmiştik. İşte bu kitaplar o kitaplar. Yoğunluktan olacak, okumamışım, öyle kalmışlar. O utançla ikisine birden sarıldım, her birini iki günde, dört günde bitirdim.
Kitaplar öyle yabana atılacak kitaplar değil, sosyalist kalemlerin kitapları. İkisini de büyük bir keyifle okudum.
Birincisi öykü kitabı; Sisler Evreni, yazarı Cafer Karatepe, 134 sayfa, 8 öykü var içinde. Öyküler büyük oranda kurmaca ve hepsi birbirinden güzel, başladınız mı bırakamazsınız. Hani “bayıldım” denilir ya, o tatta. Birisinden küçük bir alıntı yapmak istesem, eminim ki diğerlerine haksızlık olur. En iyisi gelin, öykülerin adını vereyim size:
Yüz Yirmi Dört Numaralı Öğrenci, Ödeşme, Sisler Evreni, Kitap Düşmanı, Generalin Şapkası, Gül, Dağlar Dağlar, Arkadaşım Solucan.
İkincisine gelince; Hemşinlinin Kaleminden Öznel Tarih, yazarı Hüseyin Sarıbaş, 140 sayfa, 41 yazı var içinde, yazılar genellikle siyasi, sınıfsal, düne ve bugüne ışık tutan, tanıklık eden, umut dolu yazılar.
Kısa bir yazıya ancak sığan, işte küçücük küçücük birkaç alıntı:
“ ‘Tanı bunları tanı, tanı da büyü’… 12 Eylül: ‘Bana sağcılar cinayet işliyor dedirtemezsiniz’ diyen Demirel, ‘Kadayıfın üstü kızardı, altı kızarmadı’ diyen Erbakan, ‘Gominisler ülkeyi bölüyor’ diyen Türkeş, ‘Halk tribünlerden sahaya iner’ diyen Ecevit… Tüm bu liderlerin, parçası oldukları siyasi ve askeri vesayet rejimi…”
+++
“Onun için ‘Balımıza tuz katmasınlar’.
Direnenlere selam olsun!”
+++
“Bilineni tekrar edelim. Karadenizli balıkhanede balığı kuyruğundan kokmaya başlar. Bu durumu görenler ne yaptığını sorarlar. Karadenizli cevap verir: Balığın baştan koktuğunu biliyoruz, kokunun kuyruğa kadar gelip gelmediğini test ediyorum.”
+++
“Kitap dostu olanlar, kendisiyle, insanlarla, doğayla barışık olanlar, geleceğin özgür dünyasına yolculuğa çıkarlar. Yol arkadaşlarımızın çoğalması ellerimizde ve beynimizdedir.”
+++
“Ama’sız…”
+++
“Kendimizi de, kentimizi de biz özgürleştireceğiz.
Şehir senin, seçim senin…”

Tema Tasarım | Osgaka.com