FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 16 Kasım 2021 216 Görüntüleme

İncir Sezonu 8 Lirayla Kapattı

İlçemiz Mut’ta, incir sezonu 8 lirayla kapandı.
Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, incir üretiminde önemli bir gelire sahip olan Mut ilçesinin kaliteli incirinin Türkiye’nin dört bir tarafına pazarlandığını söyledi.
Bayır, “Mut inciri deyince ilk akla gelen tadı, lezzeti ve aromasıyla dikkat çekiyor. İlçede kayıtlı 5 bin dekar alanda yaklaşık 10 bin ton incir üretimi yapılmakta. Bu yıl ise rekoltenin 10 bin tonu aştı” dedi.
Mut incirinin bu yıl 20 lirayla başladığı sezonu 8 lirayla kapattığını belirten İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bayır, “Türkiye’de piyasaya en erken incir hasadı sunabilen Mut ilçesinden yaklaşık iki bin aile, incirden elde ettikleri gelirle geçimlerini sürdürmekte. Ülkemizde şırası, tadı, aroması ve kalitesi bakımından Mut inciri tercih edilmekte. Bu yıl incirde kayıtlı ve kayıtsız toplam 5 bin dekar araziden 10 bin ton rekoltesini aştı. Her yıl hasadın sonuna doğru 1 liraya düşen incir fiyatları bu yıl 8 lirayla sezonu kapattı. Kuru incirin kilosu ise 35-40 lirayı buluyor. Bu yıl incir üreticisi emeğinin karşılığını fazlasıyla aldı” şeklinde konuştu.
İncir tüccarı Hasan Buran ise, “Sezonu 20 liradan açtık. 8 lirayla sezonu kapattık. Üretici emeğinin karşılığını almaktan çok mutlu” dedi.

Tema Tasarım | Osgaka.com