FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 4 Eylül 2019 1627 Görüntüleme

KAPLAN’DAN YENİ BELGESEL VE KİTAP HAZIRLIĞI

Akademik, Anı – Anlatı, Günlük – Seyahatname, Araştırma – İnceleme kategorilerinde eserleri bulunan, Belgesel Yapımcısı, Araştırmacı – Yazar hemşerimiz Musa Kaplan, yeni bir belgesel ve kitap hazırlığı içinde.

2019 yılında yayımlanan Göksu Bulanık Akıyor’un ardından yeni bir kitap ve belgesel için araştırmalara başlayan Musa Kaplan, yıllar önce Mut’un Kıravga Mahallesinde yaşamının bir kısmını geçirmiş olan Ermeni asıllı Gazaros Usta’nın peşine düştü. Kaplan, Gazaros Usta’nın yaşamından ve anılarından kesitlerin sunulacağı belgesel ve kitap için Kıravga’da araştırmalarına başladı. Kaplan Kıravga’da, Gazaros Usta’nın oğlu Sarkis’i bilen ve onun ağzından babasının yaşamını ve anılarını dinlemiş olan mahalle sakinlerinden Bülent Üstündağ’dan bilgiler aldı, söyleşi ve çekim yaptı.
Hazırlığı içinde olduğu belgesel ve kitap çalışmasıyla ilgili gazetemize bilgi veren hemşerimiz Musa Kaplan; insanların ırkıyla ilgili söylemenin kendisine acı verdiğini, ama ifade etmek açısından bazen mecbur kalındığının altını çizdi. Kaplan, “Kıravga’dan Ermeni asıllı bir Gazaros Usta geçmiş. Dolayısıyla bununla ilgili okuduğum şeyi araştırmak için buraya geldik. Bir belgesel çalışmamız, ardından bir kitap çalışmamız olacak. Roman çalışması olacak. Muhtemelen buradaki çekimlerimizi orada kullanacağız” dedi.
Kendisine araştırmalarında yardımcı olan mahalle sakinlerine teşekkürlerini ileten Kaplan, “Sağolsun Bülent Üstündağ bu konunun şahitlerinden. Gazaros Usta’nın oğlu Sarkis burayı ziyaret ettiğinde, burada neler yaşadıklarını kendisine anlatmış. Açıkçası ben de çok mutlu oldum. Burada çekmiş olduklarımızın çözümlemesini yaptıktan sonra, hem kitapta hem de küçük bir belgesel niteliğinde bir şey hazırlamayı düşünüyorum” şeklinde konuştu.
2013 yılında “artık yoruldum” diyerek, mühendislik mesleğini bırakan, daha sonra kitap yazmaya ve belgesel çekmeye başlayan hemşerimiz Musa Kaplan’ın daha önce yayınlanan kitaplarından ve belgesellerinden bazıları şunlar:
KİTAPLARI: Yasak Defter (1969), Devrim Yolcuları (2012), 3 Yoldaş (2015), Adras Dağı (2016), Toroslar’dan Nurhak’a (2018), Göksu Bulanık Akıyor (2019).
BELGESELLERİ: Son Yörükler (2015), Devrim Yolcuları (2016), Balat’ta Kaybolmak (2017).

Tema Tasarım | Osgaka.com