FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 13 Eylül 2022 125 Görüntüleme

Kavaközü’nün yakın tarihi Şevket Oğuz’un günlüğünde

Mut’un Kavaközü Mahallesi’nde yaşayan emekli memur Şevket Oğuz, 1996 yılından bu yana mahallenin tüm önemli olaylarını tuttuğu günlüğe kaydediyor. 75 yaşındaki Oğuz, düzenli olarak tuttuğu günlükle; o tarihten günümüze kadar mahallede yaşanan nişan, düğün, mevlüt, Sarıkeçililerin göçleri gibi mahalledeki önemli olayları kayıt altına alıyor ve böylelikle mahallenin tarihine ışık tutulmasına ve genç kuşaklara aktarılmasına yardımcı oluyor. Kavaközlüler ve mahalleyle ilgili araştırma yapanlar, sık sık Şevket Oğuz’un kapısını aşındırarak, kaynaklarına başvuruyor.
Aslen Kavaközü Mahallesi’nden olduğunu ve 1966 yılından 1996 yılına kadar 30 yıl Mut’un Cumhuriyet Okulu ve Halk Eğitim Müdürlüğü’nde memur olarak görev yaptığını belirten Şevket Oğuz, 1996’da emekli olduktan sonra Kavaközü’ne yerleştiğini söyledi. O zamandan bu zamana mahallede yaşanan bütün olayları kaydetmeye başladığını belirten Oğuz, “O zamanlarla bu zaman arasında bütün olayları; düğün olsun, mevlüt olsun, Sarıkeçililerin göçü olsun, ne olursa olsun günlük defterime yazıyorum. Bu da bende bir hastalıktır. Her gün yazıyorum, günlük tutuyorum. Araştırmayı çok seviyorum. Halk Eğitim’de de zaten araştırmacılara çok yardımcı oluyordum. Böyle bir vatandaşım. Kavaközü’yle ilgili önemli olayları benden öğrenebilirler, tarihi belge niteliğinde. Sağ olsunlar önemli olayları öğrenmek isteyenler beni ziyaret ederler. Kapımız açık” dedi.
75 yaşında olduğunu ve daha önce muhtarın yanında birinci azalık görevinde bulunduğunu sözlerine ekleyen Şevket Oğuz, aza olarak yaptıkları çalışmaları ise şöyle anlattı: “Muhtarla birlikte köyümüzün minaresini, camimizin minaresini yaptırdık. 14 km. Tahtalı belinden buraya kadar yolu yaptırıp kumlattırdık. Köyün ne gereken işleri varsa hepsini yaptık. Ama şimdi her şeyden el ayağı çektik.”
Oğuz, mahallenin sorunlarıyla ilgili ise şunları söyledi: “Bizim köyümüzün sorunları birincisi sulama arkımız. İkincisi 8 km bir yolumuz, buradan Sertavul’a kadar. Bu yapılsa, yaptırsalar ilgili makamlara çok güzel olacak. Çünkü burada bir balık tesisi var; o balık tesisi olması dolayısıyla buraya gelip giden çok oluyor. Karaman’dan olsun Konya’dan olsun çok geliyorlar. Ama yol olmayınca zor oluyor. Bizim büyük sorunumuz o 8 km’lik yol. Bir de köyde imamımız yok. Ezanımız merkezi sistemden okunuyor. Namazını kılanda evinde kılıyor.”

Tema Tasarım | Osgaka.com