FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Ekonomi, Haber 14 Haziran 2022 494 Görüntüleme

Kayısı fiyatları düştü üretici tepkili

Türkiye’nin sofralık kayısı ihtiyacının yüzde 85’ini karşılayan Mut’ta, 15 ile 30 lira arasında değişen fiyatlar bir anda 8 liraya düştü. Meysuluk kayısı ise 7 liradan alıcı bulmaya devam ederken, fiyatların aşırı düşmesine kayısı üreticileri tepki gösterdi. Kayısı alımı yapan tüccarların bir araya gelerek fiyatları düşürmesine tepki gösteren üreticiler, yetkililerin kendilerine sahip çıkmasını istiyor.
Kayısı fiyatlarının bu şekilde giderse, sebze haline kayısı götürmeyeceklerini dile getiren kayısı üreticileri, “Bir işçinin günlüğü 200 lira. İşçiye kayısıyı toplatıp hale götürsek, 8 liradan satış yapılıyor. Komisyonuyla birlikte 5 liraya kadar düşüyor. Ama kayısıyı dalından seçmeden, işçi olmadan kendimiz yapıyoruz. Komisyonu yok, meysuluk kayısı alımı yapan tüccara 7 liradan veriyoruz. Meysuluk kayısı daha karlı. Rengiyle, aromasıyla ve tadıyla o güzelim kayısıyı meysuluk olarak vermeye mecbur kalıyoruz” dediler.

“Üreticiye sahip çıkılsın!”

Üreticiye sahip çıkılmasını isteyen üreticiler şunları söyledi: “Üreticinin hakkını arayacak ve tüccara ezdirmeyecek diye Mersin Büyükşehir Sebze Hali Dernek Başkanlığı ve Ziraat Odası Başkanlığı var. Sorduğumuzda onların da serbest piyasa olduğu için güçleri yetmiyor. Fiyatların düşük olmasından dolayı hem üretici, hem de işçiler zarara uğruyor. Çünkü kayısı ağacının dalını sallayıp yere dökülmesini sağlıyoruz ve tamamını toplayıp meysuluk kayısıya veriyoruz. En azından komisyon kesintisi olmadan, işçi masrafı olmadan net 7 liradan satış yapıp paramızı peşin alıyoruz.”

Mersin Mut Sebze Hali Başkanlığı, Mut Üreticiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Ziraat Odası Başkanlığından yetkililer ise, konuyla ilgili olarak üreticilere verdikleri ortak yanıtlarda, iç ve dış piyasada fiyatların çok düşük seviyede olduğunu belirtiyorlar. Fiyatların düşmesine bunun sebep olduğunu kaydeden yetkililer, serbest piyasa ekonomisi nedeniyle yapabilecekleri fazla bir şeyin olmadığının da altını çizdiler.

“Kooperatife üye olun.”

Mut Üreticiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurduklarını söyleyen 3 Başkan, “Üreticiler gelip kooperatife üye olsunlar. Üye ne kadar çok olursa, bizim sözümüzde o kadar geçerli sayılır. Hale kooperatif adına yer açtık, gelen giden yok, elimizden bir şey gelmiyor” şeklinde görüş bildirdiler.

Tema Tasarım | Osgaka.com