FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 21 Haziran 2022 235 Görüntüleme

Kayısı üreticileri ağaçlardaki hastalıklara karşı bilgilendirildi

Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Mut’taki kayısı üreticilerine yönelik, kayısı ağaçlarında görülen bakteriyel hastalıklara karşı bilgilendirme toplantısı düzenledi. Düzenlenen bilgilendirme toplantısında, Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden gelen uzmanlar, kayısı ağaçlarında görülen bakteriyel hastalıklara karşı kayısı üreticilerini bilgilendirdi. Toplantıda, Mut’tan giden bir numunede bakteriyel bir hastalık tespit edildiği bildirilirken; üreticilerin bu hastalığa karşı alabilecekleri önlemler ve yapılması gerekenler anlatıldı.
Mut Ziraat Odası Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya, Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden gelen uzmanlar, muhtarlar ve Mut’taki kayısı üreticileri katıldı.
Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantı, Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Uzman Ali Karataş tarafından yapılan bilgilendirmeyle devam etti. Uzman Ali Karataş, Mut’tan kendilerine gelen numunede bakteriyel bir hastalık tespit edildiğini söyledi. Karataş, tespit edilen hastalıkla ilgili olarak, “Bu zaten ülkemizde var olan bir hastalık. Yeni bir hastalık değil. Bu sene biraz yaygınlığı fazla olmuş sanırım” dedi. Karataş, toplantıda yaptığı sunumda, kayısı ağaçlarında görülen “Kök boğazı uru hastalığı” ile “Bakteriyel kanser ve zamklanma hastalığı” hakkında üreticileri bilgilendirdi.
Toplantı, Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden gelen diğer uzmanların yaptıkları bilgilendirmeler ve soruların yanıtlanmasıyla sona erdi.

Tema Tasarım | Osgaka.com