FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 15 Mayıs 2019 1022 Görüntüleme

KAYISI ÜRETİCİSİ FİYATLARDAN TÜCCAR KALİTEDEN MEMNUN

Mut’ta kayısının kilosu 5 ile 9 lira arası, eriğin ise 3 ile 7 lira arasında alıcı bulması üreticiyi sevindirdi. Mut’ta kilosu 5 ile 9 lira arasında alıcı bulan kayısı, üreticiyi sevindirdi. Kayısının çok kaliteli olması, tüccarın genelinin yüzünü güldürürken, bu yıl meyve suyu tüccarları ürün bulamamaktan şikayetçi olacağa benziyor.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Mut Toptancı Hali Sebze Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, bu yıl yüzde 90’ları bulan kaliteli kayısı sebebiyle ihracat rakamının 50 bin tonu, iç piyasanın ise 110 bin tonu aşmasını beklediklerini kaydetti.
Acar, sofralık kayısının ilk hasadı yapıldığında 20 liradan alıcı bulduğunu şu an ise 5 ile 9 lira arasında değişen fiyatlarla satıldığını eriğin ise 3 ile 7 lira arasında satıldığını belirterek, “Mut kayısısı bu güne kadar görmediği bir altın yılını yaşıyor fiyatlar uçtukça uçuyor. Üretici kaliteli Kayısı yetiştirmenin hakkını fazlasıyla alıyor. Üretici fiyatlardan, tüccar ise kaliteden memnun” dedi.
Bu yıl kazançlı bir yıl olacağını belirten Acar, “Mut kayısısı kalitede hiçbir şey kaybetmeyip aksine kaliteyi yükseltti. Fiyatlar geçen yıla oranla çok çok iyi. Üreticinin yüzü gülüyor. Cebi para görüyor. Bu yıl kalitede kayısı beklentimizin üzerinde oldu. Kaliteli ürün olunca ihracatçı akınına uğrayacağız. Bu hafta sonu ise müracaatlara göre en az 30 ile 35 arası ihracatçı tezgah açacak. Geçen yıl yaşadığımız gibi bu yılda kalite kayısının olması sebebiyle meyve suyu için kayısı alacak olanlar kayısı bulamayacak. İlçede ağırlıklı olarak, Al kayısı, Precoce de Thriyinthe, Septik, İtalyan tokalı, Tokaloğlu, Bebeko, Karacabey, Ninfa, Mogador, Şekerpare ve Çağataybey cinsi kayısı üretimi yapılmakta” dedi.
Üreticilerden Hünkar Yıldız ise, “2019 yılında kaliteli kayısı üretmenin sevincini yaşıyoruz. Her yıl kalitemizi arttırmaktayız. Geçen yıllar kayısı fiyatları iyiydi ama bu yıl daha da iyi. Kalitenin de üstünde kayısı olması sebebiyle fiyatlar geçen yıllara göre kat kat üstünde. Tüccarlar ise üründen çok memnun. Kayısıyı hale getirdiğimiz an kapış kapış gidiyor. Tüccar ise sıraya giriyor. Emeğimizin karşılığını bu yıl fazlasıyla alıyoruz” dedi.

Tema Tasarım | Osgaka.com