FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, Haber 12 Temmuz 2022 303 Görüntüleme

Kestel Kanyonu’na girdiler

Türkiye’nin ve Dünyanın sayılı kanyonlarından olan ve geçmesi en zor parkurlardan Kestel Kanyonu’nun Doğu koluna Bursa Kanyon ve Doğa Sporları Derneği (Kanyon Bursa) ekiplerince girildi. İlçemiz iş insanlarından Bukay İnce’nin girişimleriyle başlatılan ve içlerinde İnce’nin de yer aldığı ekipte; Bursa’dan Yılmaz Ergül, Erkan Hubup, Serdar Kurtaran, Mustafa İsmail Ataç, Mir Hamza Çimen ve Manisa’dan Ahmet Vurganer’in yer aldığı 7 kişi bulunuyor. Kurban Bayramı’nın ikinci günü girilen, içinde 87 metrelik çağlayanı ve 20 metrenin üzerinde 70 ip inişinin bulunmasıyla Türkiye’de tek olma özelliğini taşıyan Doğu Kestel Kanyon geçişinin bayram boyunca 4 günde tamamlanarak, bugün (Çarşamba) sonlandırılması planlanıyor.
Kanyon Bursa ekibinin kanyon geçişi öncesi, ulaşım, barınma, konaklama ve gıda ihtiyaçları konusunda destekleyicilik yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi’nce bilgilendirme toplantısı yapıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Mut Koordinasyon Merkezinde yapılan toplantıya; Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mut Belediye Meclis Üyesi Selahattin Arslan, Koordinasyon Merkezi Müdürü Ferruh Baş, kanyon sporcularından Bukay İnce ile ilçedeki basın mensupları katıldı.

Arslan: “Mut kanyon açısından sayılı yerlerden biri.”

Doğu Kestel Kanyonuyla ilgili bilgiler veren Selahattin Arslan; Mut’un kanyon açısından, doğal zenginlikler açısından Türkiye’nin sayılı bölgelerinden biri olduğunu söyledi. Arslan, “Şu an bizim en çok önemsediğimiz Kestel Kanyonları. Kestel Kanyonları bir Batı Kanyon, diğeri de Doğu Kanyon olarak geçiyor. Ancak Doğu Kanyonu geçiş zorlukları açısından Dünyada sayılı birkaç kanyondan biri. İçeride 87 metreyi bulan yüksekliğinde düşüş alanı olan şelale var. Tahmini 11-12 km. civarında bir parkur oluşturuyor” dedi.

“Türkiye kamuoyu kadar Dünya kamuoyu açısından da önemli bir geçiş.”

Doğu Kestel’i Kanyon Bursa ekibinin geçeceğini söyleyen Arslan, şunları söyledi: “Kanyon Bursa ekibi profesyonel ekip arkadaşları ve Mutlu hemşerimiz Bukay İnce de kendisi doğa sporlarıyla ilgileniyor, profesyonel bir sporcu olarak bu ekibe eşlik edecek. Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Vahap Başkanımızla bunu paylaştık. Bu sporun veya bu geçişin kamuoyuyla bilgilendirme açısından Büyükşehir olarak biz finansörlüğünü yapacağız ve bölgemizi tanıtacağız. Bu konu Türkiye kamuoyu olduğu kadar belki Dünya kamuoyuyla daha büyük önem arz ediyor. Bunu kamuoyuna duyurmak, bilgilendirmek açısından böyle bir görev üstlendik. Sanıyorum bu geçiş sağlandıktan sonra, geçiş esnasında içerisinin kayıtları çekimlerde yapılacak, buradaki doğal güzellikleri belirten, daha sonra buradaki doğal güzellikler bir broşür haline getirilerek kamuoyuna yansıtılacak, servis yapılacak.”

“Doğu Kestel, Dünya literatürüne geçebilecek bir parkur.”

Mut’ta doğa turizmi açısından sadece bu iki kanyonla sınırlı olmadığını belirten Arslan, “Mutta en az 8-10 tane parkur olarak bu kadar zorlayıcı olmasa bile doğanın son derece bakir olduğu çok değerli ama yöre halkının dışında, il bazında bile yeterince tanınmayan parkurlarımız var. Kanyonlarımız var. Bunun hepsini zaman içerisinde hem kamuoyuna bilgilendireceğiz hem de bu en zorlusu, Dünya literatürüne geçebilecek bir parkura sahip Doğu Kestel Kanyonu’nu kamuoyuna bilgilendirme açısından böyle bir düzenleme içerisindeyiz” şeklinde konuştu.
Doğu Kestel Kanyon geçişinin kazasız belasız geçmesini dileyen Selahattin Arslan; Mut’ta böyle bir tanıtım yapılmasına katkı verdikleri için Bursa Kanyon ekibine, Bukay İnce’ye, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e ve basın mensuplarına teşekkürlerini iletti.

İnce: “Kestel, çok önemli bir değer.”

Kanyon sporunun Türkiye’de yeni gelişen bir spor olduğunu kaydeden Bukay İnce ise, “Kestel benim bildiğim bir alandı zaten. Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra, biz de geçelim dedik. Mut’un kayısısı var, zeytini var; ama benim kişisel görüşüm bunlardan çok daha önemli olan bir değer. Doğal bir kanyonu var. Kanyonun Mut’un değerleri içerisinde bilinir olması için Başkanımla temasa geçtim” şeklinde konuştu. 7 kişiyle kanyonu geçeceklerini söyleyen İnce, ilgilerinden dolayı Selahattin Arslan’a ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

10 TEMMUZ’DA KANYONA GİRİLDİ

Hubup: “Kestel sportif kanyon geçişi için zirve noktalardan birisi.”

İlçeye gelen Kanyon Bursa ekibi, Doğu Kestel Kanyonu geçişi için, başlangıç noktası olan Mut’un Söğütözü Yaylası’ndaki tarihi köprüye ulaştı. Kanyon girişi öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan Kanyon Bursa ekibinden Erkan Hubup, “Bugün Mersin’in Mut ilçesindeyiz. Kestel Kanyonu’nu geçmek için buraya geldik. Kestel Kanyonu Türkiye’de çok önemli kanyonlardan birisi. Kanyon sporu ve sportif kanyon geçişi için zirve noktalardan birisi sayabiliriz Kestel Kanyonu’nu” dedi.

“Kestel’in doğu kolunu geçeceğiz.”

Kestel Kanyonu’nun doğu ve batı olmak üzere ayrı kolu olduğunu, kendilerinin doğu kolunun geçişini yapacaklarını söyleyen Hubup, “Her iki kolun geçişi de kendine özel güzellikler barındıran, Dünyadaki kanyon sporu yapan sporcuların ilgisini ve dikkatini çeken kanyonlardan, bu iki kanyon. Özellikle kanyon sporuna uygun aksiyon derecesinin daha yüksek olması sebebiyle öncelikle doğu kolunu geçmek istedik” şekkinde konuştu.

“Kestel’in yapısı insanı büyülüyor.
Dünyadaki kanyon sporcuları gelip görmeli.”

4 veya 5 gün sonra kanyondan çıkmayı planladıklarını belirten Hubup, şunları söyledi: “Kanyon sporu anlık olarak duruma göre pozisyon almamızı gerektiren bir spor. Karşımıza ne çıkacağını bilmiyoruz. Kanyonlar değişken mekanlardır. Sürekli kanyonun içi değişir; selle, yağmurla, erozyonla. Karşımıza ne çıkacağını bilmediğimiz için, yaklaşık biz 5 gün bir süre koyduk. Bu süre içinde kanyondan çıkmayı planlıyoruz. Ben Mut’a ve Mersin’e ilk kez geldim; ama şu anda gördüğüm manzara, bu arkamda uzanan kanyonun yapısı insanı gerçekten büyülüyor. Bence Dünyadaki bir çok kanyon sporcusunun gelip görmesi gereken bir yer.”

“Dünya kamuoyu bir kez daha duyacak.”

Dünyada kanyon sporunun gittikçe yaygınlaşan bir spor olduğunu sözlerine ekleyen Hubup, “Kanyon sporu ülkemizde de hızla gelişiyor. Biz en son kurulan derneklerden birsiyiz. Bursa Kanyon ve Doğa Sporları Derneği olarak. Bugün Mut’ta yaşayan Bukay abimizin önerisiyle bu kanyona girmeyi planladık. Umarım başarıyla tamamlarız. Mersin’in bu güzel doğa parçasını, Mut’un bu güzel doğa parçasını buradan çıktıktan sonra kamuoyuna ve arkadaşlarımızla paylaşma şansımız olur. İçeride yaşadığımız tecrübeler bizim için çok önemli. Bu tecrübelerimizi yazarak ya da basın yoluyla insanlara duyurma şansımız olur. Ve Dünya böyle bir kanyon olduğunu bir kez daha duymuş olur, çünkü bu kanyon keşfi, her iki kolun keşfi de yeni yapıldı. 2006 ve 2018 yılında yapıldı bu kanyonların keşifleri. Türkiye’deki önemli kanyon gruplarından Anadolu Kanyoning grubu yaptı keşiflerini. Onlara teşekkür edelim, onları da analım; çünkü çok önemli, güzel bir emek verdiler buraya. Onların emeğinin devamı olarak da, bizde bugün buradayız. Onların yaptıkları keşfin izinden kanyonu görmeye ve kanyonun güzelliklerini yaşamaya geldik” dedi. Hubup, sözlerini, sağladığı imkanlardan dolayı Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ve katkısı olan herkese teşekkür ederek noktaladı.
Yapılan açıklamaların ardından, Kanyon Bursa ekibi, Doğu Kestel Kanyonu’nu geçmek için Söğütözü Köprüsü’nün altından geçişe başladı. Kanyon geçişinin bugün (Çarşamba), Mut’un Yıldız Mahallesi’nden çıkılarak tamamlanması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Liyakatsiz Eleştiri

Liyakatsiz Eleştiri

Tema Tasarım | Osgaka.com