FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 24 Aralık 2019 1554 Görüntüleme

KIBRIS GAZİLERİNE MADALYA

Mut Sosyal Hizmet Merkezi tarafından, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na ilçemiz Mut’tan katılan Şehit yakınları ve Gazilerimiz için “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadelesi’ne Katılan Gazilerimize Madalya ve Berat Takdimi Töreni” düzenlendi.

Belediye Sinema Salonunda gerçekleştirilen törene; KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, Mut Kaymakamı Muammer Köken, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Mehmet Şükrü Tandoğan, Muharip Gaziler Derneği Mersin İl Başkanı Kemal Cındız, Muharip Gaziler Derneği Mut İlçe Başkanı Halil Söylemez ve üyeler, şehit yakınları, gaziler ve konuklar katıldı.
Törende konuşan KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, bugün burada bulunmaktan büyük mutluluk ve onur duyduğunu belirterek; KKTC’den, Kıbrıs Türk halkından sevgi ve saygılar getirdiğini söyledi. Başkonsolos Mendeli, “Geri dönmeyi hiç düşünmeyen, vatanı, milleti, ülkesi uğruna gözünü kırpmadan 1974’te ülkemize giden, namusu, şerefi, haysiyeti uğruna al bayrağını kefen bilen tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anarken; bugün almış olduğumuz her nefesi borçlu olduğumuz çok değerli gazilerimiz ve onların kıymetli yakınlarını saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum” dedi.
Kıbrıs Barış Harekatının zulme karşı bir başkaldırı hikayesi olduğunu belirten Mendeli, aziz şehitlerimizin ve değerli gazilerimizin ise bu hikayenin gerçek kahramanları olduğunu dile getirdi. Başkonsolos Mendeli, şöyle konuştu: “Sizler, ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi’ diyerek, vatanınızı, ailenizi, toprağınızı, tüm değerlerinizi geride bırakarak, biz Kıbrıslı Türkleri yok olmaktan kurtarmak için, bundan tam 45 yıl önce gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatına katıldınız. Ülkemizin korunması için, her bir köşesinde huzur ve güvenin, emniyet ve asayişin tesis edilmesi uğruna canını ortaya koyarak görevini yapan tüm kahramanlarımızla ve sizlerle iftihar ediyoruz. Şehitlik ve gazilik ulvi bir makamdır. Sizler barışı tesis etmek uğruna canınızı ortaya koydunuz, bu uğurda gazilik payesine müşerref oldunuz. Sizlerin büyük cesaretle Kıbrıs Türk halkı için yaptığınız fedakarlıklara her zaman minnettarız.”
Bugün burada mücadelelerinin nişanesi olan milli mücadele madalyalarının takdimini gerçekleştireceklerini belirten KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, “Aslında sizlere takdim edeceğimiz bu madalyalar, aynı zamanda KKTC’nin bağımsızlığının da bir sembolüdür” şeklinde konuştu.
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Mehmet Şükrü Tandoğan, Mut Kaymakamı Muammer Köken ve Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker’in de konuşma yaptığı törende, şiirler okundu slayt sunumu yapıldı.
Tören, KKTC Milli Mücadelesi’ne Katılan Gazilerimize Madalya ve Berat Takdimi’nin ardından sona erdi.

Tema Tasarım | Osgaka.com