FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 15 Mart 2022 199 Görüntüleme

KIŞIN AĞIRLIĞINDAN KURTULUYORUZ

Tüm hayatınız yediklerinizle ilişkisi desem ne düşünürsünüz? Evet evet ne yerseniz O’sunuz diyorum. Bu sözle sadece kilonuzu kastetmiyorum. Aynada gördüğünüz fit bedenden tutun da, güne gülerek başladığınız hâliniz, insanlara daha pozitif bakışınızdan, olayları yorumlayışınıza kadaryediklerinizle ilişkilidir. Düşünsenize, kaliteli beslenen biriyle zararlı gıdalar tüketen biri nasıl aynı olabilir? Düşünceleriniz, zihninizden geçen o iç konuşmalar, ruh hâliniz, hepsi beslenmenizle ilişkili…
Kış aylarının kasvetli, kapalı, soğuk havası gidiyor ve güneş açtıkça içimiz kıpır kıpır oluyor. İnsan sebepsiz yere mutlu hissediyor ve kendine iyi bakma isteği ağır basıyor. İşte bu dönemi iyi değerlendirmelisiniz. Kendinize yapacağınız en büyük iyilik de mevsime özel beslenmek olacaktır. Kış aylarının fazla kilolarını atarken, metabolizmanız da uyanışa geçecek.
Eğer hazırsanız, sizin için hazırladığım ve hayata geçirilmesi kolay olan bu beş adımı hemen uygulamaya başlayın:

1. Yeterli su içmeye başlamak.
Her sabah güne bir bardak, içine nane yaprağı veya maydanoz ve limon dilimi eklenmiş ılık su içerek başlayın. Gün içerisinde iki litre su ve iki-üç kupa bitki çayı içerek devam ettirin.

2. Light ürün peşinde koşmayın.
Bedeniniz yiyeceklerden gelen besinlere ihtiyaç duyuyor, yani kaloriye bakmıyor. O zaman light ürün peşinde koşmaya gerek yok. Önemli olan o gıdanın size sağlayacağı fayda (vitamin, mineral gibi)… Son yıllarda bu konuda çok fazla bilgi kirliliği var. Ama beslenme söz konusuysa şunu unutmayın; topraktan gelenden korkmayın. Bir şeyi yemeden önce ne kadar işlenmiş olduğuna bakın ve kararınızı ona göre verin. Ve porsiyonlarınızı ölçülü tutun ki yasaksız beslenebilesiniz.

3. Her gün hareket edin.
Günde en az 20-30 dakika egzersiz yapın. Bunun için zaman yaratın ve bahane bulmayın. İsterseniz sadece yürüyebilirsiniz, ya da müzik eşliğinde dans edebilirsiniz önemli olan hareketinizin artması.

4. Genetiğinizi suçlamaktan vazgeçin.
Genler sadece bir kalıptır. İyi beslenme ve yaşam şekliyle herkes sağlıklı olabilir. Kendinize öncelik tanıyın. Bunu yaptığınızda ev ve iş hayatınız da düzene girecektir.

5. İyi beslenmeye odaklanın.
Yukarıdaki adımların ardından artık daha iyi besinler tüketmeye odaklanabilirsiniz. Bunun için aç kalmadan; mevsim sebze ve meyvelerinin ağırlıklı olduğu, sağlıklı yağlar ve kaliteli proteinlerden oluşan bir beslenme modeli oluşturun. Yedikleriniz damak tadınıza uygun olsun ve kendinize özel tarifleriniz olsun.
Sağlıkla kalın…

Tema Tasarım | Osgaka.com