FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 11 Aralık 2019 1283 Görüntüleme

KIŞIN ALINACAK TRAFİK TEDBİRLERİ

Mut Bölge Trafik Şube Müdürlüğü, kış mevsiminde alınacak trafik tedbirleri konusunda yurttaşlara ve sürücülere uyarılarda bulundu. Mut Bölge Trafik Şube Müdürlüğü’nce yapılan basın duyurusunda, kış mevsimin gelmesiyle birlikte ilçemizde ve bölgemizde yoğun kar yağışı alan yerlerde trafik tedbirlerinin artırıldığı bildirilerek; yola çıkacak sürücülerden kış lastiği takması ve trafik kurallarına uyması istendi.
Yapılan basın duyurusunda, yola çıkacak sürücüler ve yurttaşlar şu konularda uyarıldı:
Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce, kış mevsiminin gelmesi ile birlikte yoğun kar yağışı alan Pozantı (Tekir) ve Mut (Sertavul) mevkilerinde trafik akışının sürekliliğini sağlamak ve kaza riskini en aza indirmek için yolun bakım ve onarımından sorumlu olan Karayolları Bölge Müdürlüğü ile devamlı koordine sağlanarak gizli buzlanmayı önlemek, yol güzergahını devamlı açık tutmak üzere tuzlama ve solüsyon çalışmaları yapılacaktır. Herhangi bir olumsuzlukta karayolunun trafiğe derhal açılması amacıyla kurtarıcı/çekicilerin güzergah üzerinde uygun yerlerde bulundurulması sağlanacaktır. Ayrıca; yoğun kar yağışı olan bölgelerde, buzlanma, çığ, heyelan vb. nedenler ile yolun trafiğe kapanması durumlarda, araçları ile seyir halinde olan vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için güzergah üzerinde uygun görülen dinlenme tesislerinde, kamu kurum ve kuruluşlara ait tesislerde yol trafiğe açılıncaya kadar bekletilerek karayollarına çıkışlarına müsaade edilmeyecektir.
Özellikle Mut ve Tarsus İstasyon Amirlikleri sorumluluk alanlarında, hava muhalefeti nedeni ile yoğun kar yağışı, gizli buzlanma, sislenme, heyelan vb. durumların yaşandığı yol kesimlerinde vatandaşlar mahalli yazılı ve görsel basın-yayın organları ve diğer iletişim kanalları ile bilgilendirilmeleri sağlanacaktır.
İlimizden çevre illere seyahat eden sürücüler, yaşam için kısa bir mola sloganı ile oluşturulan Yaşam Tünellerinde ve kontrol noktalarında durdurularak özellikle yol durumları, kış lastiği, emniyet kemeri kullanımı, seyir halinde iken cep telefonu kullanmamaları yönünde bilgilendirilecektir.
Görevlilerimizce yapılan denetimlerde özellikle Ağır tonajlı yük taşıyan araçların yüklerinin yola dökülmesini engellemek amacıyla kapatılması sağlanarak, Trafik yoğunluğunun arttığı bölgelerde de gerek görülmesi halinde trafik normale dönünceye kadar uygun noktalarda bekletilmesi sağlanacaktır.
Pozantı (Tekir) Mut (Sertavul) güzergahlarında olumsuz hava koşulları (yoğun kar yağışı, gizli buzlanma, sislenme, heyelan vb.) nedeni ile yolun trafiğe kapanması durumunda, çevre il ve ilçeler ile (Niğde, Ulukışla, Karaman, Silifke, Anamur) koordine sağlanarak yol açılıncaya kadar Otogar noktalardan uzun yol araçlarının hareket etmeleri engellenecektir.
Şehiriçi Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce de, kış mevsiminin gelmesi ile birlikte kazaların yoğun olarak yaşandığı GMK Bulvarı ve D-400 Karayolu üzerinde trafik akışının sürekliliğini sağlamak ve kaza riskini en aza indirmek için bu güzergahta denetimlere ağırlık verilecek olup; ayrıca yolun bakım ve onarımından sorumlu olan kuruluş ile sürekli irtibat halinde olunacaktır.
Mersin Otobüs Terminalinde (MEŞOT) giriş-çıkış yapan şehirlerarası otobüslerin denetimlerine ağırlık verilecek olup; özellikle ‘Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu’ hususu üzerinde durulacaktır.
İlimiz giriş ve çıkış noktalarında, ağır tonajlı taşıtlar üzerinde denetimlerimiz arttırılacak, (arka koruma çerçevesi, lastik, yansıtıcı malzeme, takoğraf, ışık donatımı ve tehlikeli tarzda yükleme yapan araçlara yönelik denetimlere ağırlık verilecektir) hava şartlarının olumsuz etkilediği güzergah ve zaman dilimlerinde trafik normale dönünceye kadar ağır tonajlı taşıtlar uygun yerlere çektirilecektir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İlginizi çekebilir

CUMHURİYET FAZİLETTİR

CUMHURİYET FAZİLETTİR

Tema Tasarım | Osgaka.com