FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 14 Eylül 2021 386 Görüntüleme

KIZILKAYA KÖYÜ YENİDÜNYA DERNEĞİ

Kızılkaya Köyü Mersin’in 50 Km. kuzeyinde, dağlar içinde, bir dağın yamacında, doğasıyla insanı coşturan, tümüyle orman içi, 70 hanelik bir Tahtacı köyü. Arkası boydan boya, görkemli Bolkar dağları. Tepesi cırcıvlak, bir adım daha atsan Bolkarların doruklarındasın sanki!
Ardıçların ve çamların içinde bir köy…
Yenidünya adında bir derneği var bu köyün. Çok güzel etkinliklere ev sahipliği yapıyor ve de çok güzel işler başarmış, başarmayı sürdürüyor.
Hüseyin Cılız, ben ve Silifke’den N. Celal Üçyıldız, 4 Eylül 2021 tarihindeki “Kültürler Buluşması” etkinliği için buradayız…
Köyün muhtarı Canan Kara, derneğin başkanı Hüseyin Kara. Öyle güzel işler yapmışlar ki, kültür sanat alanına ve kolektif yaşama dönüştürmüşler yaşadıkları yeri.
Hüseyin Kaya aynı zamanda marangoz, çalışma yeri var burada. Yeteneğini ve beynini kullanarak neler yapmış neler! Konukların kalması için yirmiye yakın ahşap ev de yapmış. Her şey doğal ve de doğayla bütünleştirilerek.
Bir zamanlar eski muhtarın birisine yetkililerce denilmiş ki, “Buraya şunları şunları yapacağız, tabi bir de cami.” Muhtar kabul etmiş cami yapılmasını. Ama köylü Tahtacı, Alevi! Hemen bir dernek kurulmaya çalışılmış, “Cami Yaptırmama Derneği.” Resmi makamlarca izin verilmemiş bu derneğe ama cami de yapılmamış.
Tahtacı kültürü; mengi, semah…
Türkçe türküler…
Kürtçe türküler…
Arap türküleri…
Halay…
Kardeşlik, birliktelikte yaşama özlemi…
Yeni dostluklar…
Yüksekliği 1400 metrelerdeymiş buranın. Gecesi epeyce serin…
Sabahleyin geri dönüş. Buralar denizden nem aldığı için olacak, ağaçlar daha bir gür, çamlar daha bir koyu…
Yaylalar, köyler şehir gibi…
Her yer şeftali ya da kivi.
Karı koca emekli öğretmen bir arkadaşın yanına uğruyoruz. Abidin Cin ve eşi. Kahvaltımızı burada yapıyoruz. İşleri güçleri çalışmak, üretim. Şehri unutmuşlar sanki. Giderek şeftali para etmeyince ve de çok ilaçlama gerektirince, kiviye dönüştürmüşler bahçeyi. 100 ton kivi satıyorlarmış. Yedikleri bütün meyve ve sebzeler kendilerinden. Ayrıca tavuk, arıcılık…
Velhasıl, doyamadan geri dönüyoruz dostluğa, doğaya…

Not: Birkaç gün önce beş on fotoğraf paylaşmıştım buralarla ilgili.

Tema Tasarım | Osgaka.com