FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 7 Eylül 2021 389 Görüntüleme

KIZILKAYA’DA KÜLTÜRLER BULUŞMASI

Kızılkaya Yeni Dünya Derneği ve Hakların Demokratik Kongresinin birlikte düzenlediği Kültürler Buluşması etkinliğine katıldık.
1400 rakımlı Kızılkaya köyünde bir araya gelen çeşitli kültürler bu etkinlikte yer aldı.
“Savaşa karşı barış, ayrımcılığa karşı eşitlik, ırkçılığa karşı kardeşlik” ve “Dünya kadınlarının özgürlük mücadelesini selamlıyoruz” pankartları ile özetlenen etkinliğe; Mersin, Adana, Hatay gibi yakın illerden kültür elçileri geldiler. Konuştular; Kürtçe, Arapça, Türkçe kendi dillerinde çağırdılar, söylediler. Mengilerini oynadılar, halaylarını çektiler. Kızılkaya tepesinden karşı Sebil, Namrun, Ayva Gediği, Kızılbağ, Alanya’ya dostluk sesleri gönderdiler.
HDK Eş Genel Sözcüsü Esengül Demir, Tevgera Jinen Azad (TJA) aktivistleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) kent vekili Fatma Kurtulan, HDP Parti Meclisi (PM) üyeleri, il ve ilçe yöneticileri, HDK bileşenleri, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Toros İlçe başkanı Cumali Akbaş, İl Yöneticisi Şerife Arıcı Yıldız, araştırmacı yazar Mustafa Esmer Cengiz, Çağlarca’dan Abidin Cin, Mut Çıtlık Grubundan Nihat Mustul, Köprübaşı Tahtacı Müzesi kurucusu Ozan Hüseyin Cılız, Halk Bilimi Araştırmacısı Celal Necati Üçyıldız , demokratik kitle örgütleri temsilcilerinin yanı sıra Türkmen Yörükleri, Tahtacı, Arap, Roman, Türk ve Kürt halklarından yüzlerce yurttaş katıldı.
Etkinlik, Kızılkaya Yenidünya Derneği Sözcüsü Hüseyin Kara ve HDK Genel Meclis (GM) üyesi Selahattin Güvenç’in yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Kara, neden HDK içerisinde yer aldıklarını anlatarak, “HDK, bizi ifade ettiği için bu yapının içerisindeyiz. HDK, yaşamımızı, kültürümüzü ve bizi anlatıyor. Yörük Türkmenleriyiz ve HDK içerisinde yer alıyoruz” dedi. Bölgedeki farklı kültür ve yaşamlara dikkati çeken Güvenç ise, “Bölgede çok fazla kültür ve yaşam var. Daha fazla topluluklara ulaşmak zorundayız. HDK fikriyatı, kültürler ile halklarla buluşmaktır” diye konuştu.
HDK Eş Genel Sözcüsü Esengül Demir ise etkinliğe katılanlara teşekkür ederek sözlerine başladı. Yenidünya Derneği’nin kurduğu yaşam alanıyla güzel bir yaşamı ortaya çıkardığını belirten Demir, şunları dile getirdi: “Burada, ortak üretme, paylaşma ve yaşam kültürü var. Dünya paylaşılmayacak kadar küçük değil. Dünyadaki değerler, tüm varlıklara ve insanlara yeterdir. Ancak, kapitalistler bu varlıkları ve değerleri tekelleştiriyor.”
Etkinlikte Mut’tan Çıtlık Dergisinden Nihat Mustul, Taşeli yöresinde kültür çalışmalarından örnekler verdi. Köprübaşılı Ozan Hüseyin Cılız, bu buluşma ile ilgili yazdığı şiirini okudu. Osmaniye’den İbrahim Çenet devrimci mücadele yıllarını paylaştı. Araştırmacı Yazar Celal Necati Üçyıldız, Gazi Antep’ten Çanakkale’ye Tahtacılar adlı bir konuşma yaparak, Tahtacıların 2 asırlık özellikle Toroslarda geçen dönemin yaşam öykülerinden kesitler sundu.
Jana Med İnanç, kültürlerin ortak yaşamda yer alışlarını dile getirdi.
Kaldırım Müzik Grubu, Adana HDK Müzik Topluluğu, Sanatçı Kadir Çat Türkçe, Kürtçe, Arapça dilerinde şarkılarını, ezgilerini dillendirdiler. Kızılkaya Köyü Mengi grubu davul zurna eşliğinde mengi oynadılar, halay çektiler. Geleneklerinde yer alan sıra, uzun havalarını söylediler.
Kızılkaya Alevi köyüne cami yapılmasını engellemek üzere kurulan birliktelik, 4-5 yıldır Yeni Dünya Derneği ile Cocak deresi vadisinde etkinliklerle kültürlere kucak açtılar. Gelen konukları gezdirdiler, onlarla birlikte çaldılar, söylediler. Buralara bakmayan yerel yönetimler şimdilerde yarış yapmaya başladılar. Yarattıkları Dünya Cennetinde imece ruhu yaşattılar, yaşatmaya devam ediyorlar. Torosların tepesinde ormanların içinde atalarının bıraktığı mirası devam ettiriyorlar. Anfi tiyatro bittiğinde daha güzel etkinliklere kucak açacaklarına inanıyorum.
Her şeyden öteye Dernek Başkanı Hüseyin Kara, Muhtar Canan Kara ikilisi ufukları açık, yeni projelere imza atacaklar.
Torosların tepe yerinden Akdeniz’e, dünyaya bir mesaj veriliyor. Ötekileştirilen halklar bir araya gelirse, kindar, nefret içinde yoğrulan iktidarlar gidecek; yerine İnsan odaklı yaşam düzeni gelecek.
Not: Diren Keser’e fotoğrafları ile katkı sunduğu için teşekkürler.

İlginizi çekebilir

İKİ KİTAP

İKİ KİTAP

Tema Tasarım | Osgaka.com