FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 16 Kasım 2021 282 Görüntüleme

KÜÇÜCÜK YAŞAM KESİTLERİ / 25

Salgın günlerinde köye gidecektir, Ziraat Odasından Çiftçilik Belgesi çıkartır. Görevli der ki, “İsterseniz resmi makamlara onaylatın bunu, tam bilemiyorum.” Soluğu Kaymakamlıkta alır. Azarlar gibi konuşur bir görevli, “Evrak kontrol edecek polis memuru muyuz biz?” Canı sıkılır döner gelir.
Ocak ayıdır, aracının pul parasını yatıracaktır. Doğru maliyeye gider. Çok erken değildir ama daha bomboştur maliye. Bir adam koridoru paspaslamaktadır. Vezne açıktır, “Şu şu bankaya yatıracaksın” der görevli. “Neden banka?”, kafasına takılır bu. Geri döner. Paspasçı bir azarlar bunu, “Daha şimdi paspasladım, niye paspasladığım yere basıyorsun?” “Uçarak mı girip çıkacağım Maliyeye?” diyebilir ancak.
+++
“1979 yılında Mersin Tevfik Sırrı Lisesinde okuyordum. Anamla babam benim komünist olmamdan korktular. Bana köyde 30 dönüm yer vererek beni okuldan kopardılar, beni bahçe yapmaya zorladılar.
Bu 30 dönümün bir kısmına önce can eriği diktim. Uçarı, özgürlükçü, haksızlığa karşı, biraz da maymun iştahlı bir yapım var ya, bu eriği Japon eriğine çevirdim.
Bir incir vardı bahçede, kızım adliyede çalışıyordu, tam incir zamanı gelişinde, “Baba burada çok güzel incir olur” dedi. Haydi bakalım, bahçeyi incire çevirdim.
Yıllar sonra bir arkadaşım geldi yanıma. “Burada çok güzel elma olur” demesin mi o da!
Velhasıl, yedi yıldır Cuma pazarına elma getirip satıyorum. Benim derdim öyle delicesine para pul değil. Eski devrimci düşüncelerimi hiç yitirmedim…”
+++
Hepsi aynı günlerde…
Kurallara uyma konusunda oldukça titiz olsa da bir yanda salgın, hatta sık sık görüştüğü bir arkadaşının koranaya yakalanması ve hastaneye yatırılması…
Yirmi gündür kullandığı bir ilacın kas ve eklem ağrısı yapabileceği…
Yayladan geleli beri sabah yürüyüşü ve sabah sporu yapmayışı, dün ilk kez yapışı, bu yüzden de hamlamış olabileceği. Yürürken dar bir spor ayakkabısı giydiği, bu yüzden de parmaklarının ve ayak tabanlarının çok sıkıntı çekişi…
Dağda daha önce hiç yemediği bir mantar bulması, ilk gün bir iki dilim yemesi, ikinci gün biraz daha çok yemesi…
Havaların soğumasına rağmen ev içinde atletli ve şortlu oturması, bu yüzden de kendisini biraz üşütmesi…
Arkasından bir mide şişkinliği ve bulantısı, bacak ve kol kaslarında ağrı, sırt, el ve ayak eklemlerinde sıkıntı, iştahsızlık, baş ağrısı, yorgunluk…
En iyi doktor insanın kendisidir denilse de, iki gündür kendisine bir türlü tanı koyamadı kadın!

Tema Tasarım | Osgaka.com