FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 10 Mayıs 2022 298 Görüntüleme

MEGEP VE MUTDER’den Ev Yapımı Filmler Yarışması

Sadece “Ev Yapımı” filmlerin kabul edildiği Mutlu Kısa Film Platformu; ödüllü, ulusal kısa film yarışması, ilk yıl temasını “Pandemide Yaşam” olarak belirledi.
MUTDER (İstanbul Mutlular Derneği) ve MEGEP (Mersin Güç Birliği Kalkınma ve Gelecek Derneği), pandemi gündeminde kısa filmciler için ulusal bir proje duyurdu.
Amatör-profesyonel yönetmen ayrımı olmaksızın tamamen amatör imkânlarla çekilen ev yapımı filmlerin kabul edileceği; ödüllü, ulusal yarışmaya da ev sahipliği yapacak “Mutlu Kısa Film Platformu” başvuruları topluyor. Katılacak filmlerin amatör imkânlarla çekilmesi dışında kısıtlayıcı bir koşulun bulunmadığı yarışmaya son başvuru tarihi 31 Mayıs 2022.
Yarışmayla ilgili bir basın açıklaması yapan MUTDER ve MEGEP Başkanı Hasan Gezer, “Psikolojik, ekonomik ve toplumsal tüm alanlarda toplum sağlığını tehdit eden, korona virüse karşı sorumlu bir yurttaşlık bilinci ile salgının ilk dönemlerinde evde kalarak, sonraki dönemlerinde işimizden ve sosyal yaşamımızdan ödünler vererek mücadele ettik. Bu sosyal izolasyon, hayatımızda olduğu kadar dünyayı algılayışımızda da kökten değişikliklere neden oldu. İzole yaşamlarımızda kendimizle, alışkanlıklarımızla, hayatımızla, yakınımızdaki insanlarla ilgili aslında birçok şeyi fark ediyor; farklı bir gözle ve daha dikkatli izliyoruz artık dünyayı” dedi.
Başkan Gezer sözlerini şöyle sürdürdü: “Öte yanda amatör ruhlarımızın gücünü keşfettiğimiz, tek başına başardığımız uğraşlarımız var artık. Birçoğumuz bu sıkıntılı süreci evlerinde kolayca atlatabilmek için kendisini sinemanın büyüsüne bıraktı bile. Üstelik sadece izlemektense sinema dinamiklerini ifade biçimi olarak kullanmaya başladığımız bir dijital devrim çağından geçiyoruz. Bu durum kolektif bir sanat olan sinemayı, gelişen ve giderek bireyselleşen teknoloji sayesinde amatör ruhların yaratım alanlarından biri haline getirdi. Neden amatör sistem ve çabalarla çekilen filmler daha az önemli olsun ki? Sinemanın temel gücü dramatik anlatı değil mi? Sinema tarihi, yaratıcılığı sınır tanımayan yönetmenlerin türlü olanaksızlıklar içerisinde çekmiş olduğu birçok unutulmaz kısa ve uzun metraj film ile dolu değil mi? Şimdi bu soruları yanıtlamak için ‘Mutlu Kısa Film Günleri’ zamanı.”
Yarışmanın Jüri Üyeleri şu isimlerden oluştu: Ayla Algan, Tamer Levent, Cevat Çapan, Adem Kılıç, Ayşenil Şamlıoğlu, Cihat Tamer ve Oya Başar.
Haziran ayında gerçekleşecek ödül töreni ile dereceye girenlerin ödüllendirileceği Mutlu Kısa Film Günleri ödülleri ise şöyle:
En İyi Film: 5.000 TL.
2.lik Ödülü: 3.000 TL.
3.lük Ödülü: 2.000 TL.
Teşvik Ödülü: 3 gece Mersin tatili konaklaması.

Ayrıntılı bilgi:
mutlukisafilmplatformu.com
MUTDER: 0216 606 16 33
MEGEP: 0532 567 93 63

Tema Tasarım | Osgaka.com