FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 28 Aralık 2021 635 Görüntüleme

Mehmet Akif Ersoy’u Anlamak

ZULMÜ ALKIŞLAYAMAM
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem;
Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.
Biri ecdadıma saldırdımı, hatta boğarım! …
-Boğamazsın ki!
-Hiç olmazsa yanımdan kovarım.
Üçbuçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam;
Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam.
Doğduğumdan beridir, aşığım istiklale;
Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lale!
Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?
Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!
Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim,
Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim!
Adam aldırmada geç git!, diyemem aldırırım.
Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!
Zalimin hasmıyım amma severim mazlumu…
İrticanın şu sizin lehçede ma’nası bu mu?
Mehmet Akif Ersoy

Koca yürekli vatan aşığı, istiklalin mimarı, istikbalin ışığı… Yazdığı her cümlede, şiirlerinde, yazılarında dürüstlük ve ahlaklı olmanın önemini vurgulayan; her yazısında vatan sevgisini doyasıya içimize çektiğimiz bir yiğit, bir kahraman, bir destanın yazarı.
Sadece vatan, millet, bayrak, istiklal aşkı ile dolu kocaman yüreğiyle tek derdi edep, ahlak, adalet ve eşitlik olan örnek insan Mehmet Akif Ersoy’u; ölümünün 85.yılında yazmak; onu anlatmak için kalem tutmak bana da nasip oldu ne mutlu.
Ne mutlu bizlere ki yine onun eseri, özgürlüğümüzün simgesi, İstiklal Marşımızı coşkuyla, aşkla haykıra haykıra okuyabiliyoruz.
Ne mutlu bizlere ki vatan uğruna, bayrak uğruna, özgürlük uğruna bugün olsa bugün gözünü kırpmadan canından geçecek bir nesiliz. Ecdadımızdan aldığımız bu vatan aşkı, bu bayrak sevdası dilerim nesilden nesile sonsuza kadar devam eder.
Bugün karşımızda çocuk olarak duran yeni nesil takdir edersiniz ki geleceğin yetişkinleri. Bizlerden sonra vatan, millet, bayrak, özgürlük, ebeveynlik meşalelerini onlar devralacaklar. Uğruna nice canların toprağa düştüğü, nice kanların oluk oluk aktığı bu cennet vatanımızın bekası da yine gelecek nesillerin elinde olacak.
Evlatlarımıza vatan, millet, bayrak, özgürlük aşkını iyi işleyelim ama doğru bir şekilde işleyelim. Herkesin bireyselleşmeye yöneldiği; şahsi istek ve menfaatlerin her değeri yıkacak kadar güçlendiği günümüzde değerlerimizi unutmayalım, unutturmayalım. Çocuklarımıza olaylara geniş bir perspektiften bakmayı öğretelim. Her şeyin isteklerimizden ibaret olmadığını, bazen vatanın ve özgürlüğümüzün bekası için gerekirse kendimizden vazgeçebileceğimizi anlatalım. Biz olmadan da vatan olur ancak vatansız bizler hiçiz, yokuz. Olsak bile ne anlamı var öyle bir hayatın?
Mehmet Âkif Ersoy 20 Aralık 1873 tarihinde doğmuş ve 27 Aralık 1936 tarihinde vefat etmiştir. Hiçbir menfaat beklemeden İstiklal Marşını yazmış ve Türk Milletine hediye etmiştir. Çok anlamlı ve çok güzel marşımızın mimarı bir koca yürekli vatan sevdalısı kahraman. Biz senden razıyız. Ruhun şad olsun.
Hadi sevgili ebeveynler bu hafta boyunca Mehmet Akif Ersoy’u anlatalım evlatlarımıza. İstiklal marşımızı ve önemini anlatalım. Vatan sevgisini de içine katalım. Evlatlarımızın varsa uyuyan hücreleri şöyle bir silkeleyip uyandıralım. Her karışında ecdadımızın kanı olan bu cennet vatan bizim ve kişisel istek ve menfaatler uğruna vazgeçemeyeceğimiz gibi uğruna canımızdan vazgeçebileceğimiz kadar da kıymetli.
Önümüzdeki haftaya kadar ricamdır, lütfen Mehmet Akif anlatalım, anlayalım…
Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın..!
Sevgi ve saygıyla…
Ayrıca yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlarım. Yeni yılda her şey gönlünüzce olsun efendim.

Tema Tasarım | Osgaka.com