FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 6 Aralık 2022 126 Görüntüleme

MERSİN BAROSU 98. YILINI KUTLADI

Mersin Barosu, kuruluşunun 98. yıldönümünü kutladı. Mersin Barosunun kuruluş yıldönümü il ve ilçelerdeki temsilciliklerde, basın açıklaması yapılarak ve pasta kesilerek kutlandı. Kutlamalara Mersin Barosu Mut İlçe Temsilciliği de düzenlenen törenle katıldı.
Mut Adliyesi’nde düzenlenen törene; Mersin Barosu Mut Temsilcisi Avukat Mehmet Türkmen ve baroya kayıtlı avukatlar katıldı. Mut Baro Temsilcisi Mehmet Türkmen, Mersin Barosu’nun kuruluşunun 98. yıldönümü nedeniyle, Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir’in basın açıklamasını okudu. Baro Temsilcisi Av. Türkmen, basın açıklamasında, “Bugün Mersin Barosu’nun kuruluşunun 98. yıldönümünü nedeniyle bir arada olmamızın gururunu yaşıyoruz. Bu gurur hepimizin. 98 yıllık varlığımızı siz değerli meslektaşlarımızla birlikte başardık.” dedi.

“Mersin Barosu Türkiye’de örnek ve öncü bir baro olmuştur.”

1 Aralık 1924 tarihinde kurulan Mersin Barosu’nda, merkezde 16, Tarsus’ta 3, Silifke’de 1 olmak üzere toplam 20 kayıtlı avukat bulunduğunu ifade eden Av. Türkmen, “Mersin Barosu kurulduğu günden bugüne büyüyerek, şu anda baromuza kayıtlı aktif görev yapan 3091 avukatımız ve 335 stajyer avukatımız ile kocaman, güçlü bir aile olmuştur. Mersin Barosu fiziki mekânı, donanımı, verdiği hak ve hukuk mücadelesi ile Türkiye’de örnek ve öncü bir baro olmuş, topluma ve meslektaşlarımıza sunduğu hizmetlerle büyük başarılara imza atmış, bugünkü gurur verici başarısına kavuşmuştur.” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de avukatlar güvende değil!”

Mersin Barosu yönetimi olarak bayrağı ikinci kere devralarak, görevlerini hukuk ve adalet çizgisinden ödün vermeden sürdürmenin onurunu ve gururunu yaşadıklarını belirten Türkmen, açıklamanın devamında şunları kaydetti: “Avukat, adil yargılanma hakkının, adaletin ve hukukun üstünlüğünün sağlanmasında, kişi hak ve özgürlüklerin korunmasında en büyük güvencedir. Ancak Türkiye’de avukatlar güvende değil! Avukatlık mesleğinin sorunlarının her geçen gün daha da büyüdüğü bu süreçte; Birçok meslektaşımız, mesleki faaliyetleri nedeniyle soruşturma ve kovuşturmaya maruz kalmakta, ya da tutuklu olarak yargılanmaktadırlar. Meslektaşlarımıza yönelik filli ve sözlü saldırıların her geçen artmasının derin üzüntüsü ve endişesi içerisindeyiz. Avukatlara yönelik saldırılarda, saldırganların çoğunlukla tutuksuz yargılanması, hak ettikleri şekilde cezalandırılmamaları nedeniyle; avukatı uyuşmazlığın tarafı gören zihniyetin, yeni saldırılarına sebep olmaktadır. Avukata şiddetin önüne geçilmesi için ülke yöneticilerinin acilen harekete geçmesini istiyoruz. Bilinmelidir ki, avukata yapılan her saldırı esasen halkın adil yargılanma hakkına yöneliktir.”

“Eğitim kalitesi düşük Hukuk Fakülteleri kapatılsın!”

Ekonomik zorluklar nedeniyle meslektaşlarının mesleklerini zor koşullar altında ifa ettiklerini söyleyen Türkmen, konuyla ilgili taleplerini dile getirdi. Türkmen, “CMK ücretlerinin artırılması için Adalet Bakanlığı ile yapmış olduğumuz görüşmelerin Ocak ayı içerisinde olumlu bir şekilde neticelenmesini umut ediyoruz. Ayrıca ülkemizde hukuk fakültesi sayısının her geçen gün artması sebebiyle hukuk fakültelerinde eğitim kalitesinin düşmesi, avukatlık mesleğinin faaliyet alanının daraltılması gibi sorunlar, avukatlık mesleğini ekonomik olarak geriye götürmektedir. Hukukçu kalitesinin artırılması için, eğitim kalitesi düşük olan hukuk fakültelerinin kapatılmasını istiyoruz. Aksi halde2024 yılında yasal olarak getirilecek olan zorunlu avukatlık sınavı, hızla artan hukuk fakültesi mezunları için yeni bir çıkmazı beraberinde getirecektir. Baroların asli görevi mesleki sorunları çözmek, meslektaşlarımızın ve mesleğimizin geleceğini teminat altına almak, toplumun kanayan yaralarına adalet ile el uzatmaktır. Mersin Barosu yönetimi olarak, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın çözüm bekleyen sorunlarına çözüm bulmak için çaba sarf etmekten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Büyük ve güçlü bir aile olan Mersin Barosu’nun her bir ferdiyle, yönetim kurulumuzla, tüm kurullarda görev alan meslektaşlarımızla ve diğer barolarımızla birlikte, mesleğimizin hak ettiği yere kavuşması için, sorunlarımızın aşılması için çalışıyoruz.” dedi.
Mersin Barosu’nun kuruluşunun 98. yıldönümünü kutlayan Av. Türkmen, basın açıklamasını, “Baromuzun başarılarına katkı veren geçmiş dönem tüm baro başkanlarımıza, yönetim kurullarına, diğer kurullarda görev alan ve başarılarımıza destek veren tüm meslektaşlarımıza şahsım ve yönetim kurulumuz adına teşekkür eder, aramızdan ayrılanları rahmetle anar, saygılarımızı sunarım.” şeklinde sonlandırdı.
Yapılan basın açıklamasının ardından, Mersin Barosu’nun 98. Kuruluş yıldönümü pasta kesilerek kutlandı.

Tema Tasarım | Osgaka.com