FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 17 Aralık 2019 892 Görüntüleme

Mersin GİAD Akademi’de ‘MARKALAŞMA’ konuşuldu

Mersin Girişimci İşadamları Derneği tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Marka Danışmanı Özel Oytun Türkoğlu, ‘Ne satarsanız satın, önce kendinizi satın. Kendi markamızı başkalarına en iyi anlatacak yolu bulmamız gerekiyor’ dedi.

Mersin GİAD tarafından düzenlenen ‘Mersin GİAD Akademi’ toplantıları Başkan Mehmet Serkan İzol, Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda iş insanının katılımı ile dernek binasında gerçekleştirildi.
Toplantıya konuşmacı olarak katılan Marka Danışmanı Özel Oytun Türkoğlu, “Bizim en büyük hatamız markalaşmayı bilmiyoruz. Bizi diğerlerinden ne ayırır onu bilmemiz gerekiyor. Markamızı yaratırken bir alametifarikamız olacak. Türkiye’den dünya markası çıkmadı., fakat bu çıkmayacağı anlamına gelmez. Bir tane dünya markamız var THY; o da devletin markası. Fakat bu moralimizi bozmamalı. Türkiye’den marka çıkar. Eğer Türkiye’nin adı markalaşır Türkiye’den dünya markaları çıkarsa Edirne’den Hakkari’ye kadar tüm vatandaşın bundan çıkarı olur. İstersek yüzlerce marka yapabilir, dünyanın dört bir tarafında duyulabiliriz. Kilit nokta halka inmek” dedi.
Türkoğlu, şöyle konuştu: “İyi bir marka yaratmak istiyorsak o zaman iyi bir marka ismi bulmak zorundayız. Ulusal markalar kurmak istiyorsak en başında marka ismini çok iyi belirlememiz gerekmektedir. Yıllar sonra dünyanın bir ucunda o marka ile pazara girmek istediğinizde, o marka isminin pazarına girmek istediğiniz ülkede ne anlama geldiğini bilmek zorundasınız. Adını bulamadığınız hiç bir markaya, hiç bir şey bulamazsınız. Önce ismini belirleyecek, sonra güzel bir logo tasarımı yapacaksınız. Marka ve logonun hemen ardından önemli olan şey web sitesi. Geçtiğimiz yıl web sitesinden yapılan satışların yüzde 95’i mobilden gerçekleştirildi. Doğru stratejiyle hareket etmek gerekiyor. Dünyanın geldiği yere madem geç kaldıysak mevcut yerden yakalayalım. Pasta büyürse herkesin pastası büyür. Benim payım büyüsün diğerleri büyümesin mantığından vazgeçmeliyiz. Bunu bıraktığımız gün Türkiye tüm dünyada marka olur.”
Marka Danışmanı Özel Oytun Türkoğlu’nun konuşmasının ardından Mersin GİAD Başkanı Mehmet Serkan İzol tarafından bir teşekkür plaketi verildi.

İlginizi çekebilir

GÖKÇEL EKONOMİDEN VURDU

GÖKÇEL EKONOMİDEN VURDU

Tema Tasarım | Osgaka.com