FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 1 Şubat 2022 268 Görüntüleme

Mersin’e İz Bırakanlar Müzesi Açıldı

Mersin Valiliği himayelerinde Akdeniz Belediyesi tarafından tarihi bir Mersin evinin restore edilmesiyle projelendirilen “Mersin’e İz Bırakanlar Müzesi”nin açılışı Vali Ali İhsan Su’nun katılımlarıyla gerçekleşti.
Açılışa Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan ve Ali Cumhur Taşkın’ın yanı sıra, Baro Başkanı Gazi Özdemir, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, il protokol üyeleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Programda yaptığı konuşmasında ilimizin açık hava müzesi olduğunu ifade eden Vali Su, “İlimizde ne kadar tarihi eserimiz varsa bunlarla ilgili gerekli tüm çalışmaları yapmaya devam ediyoruz. Bu bina da eski, yıkık vaziyetteydi. Gerekli işlemlerini yaparak restore ettik ve İz Bırakanlar Müzesi haline getirdik. Müzemizdeki amacımız hem yeni nesillerimize hem Mersin’e gelen ziyaretçilerimize Mersin’den yetişen kişileri tanıtmak ve iz bırakanları unutmamak, unutturmamak. Bu anlamda Mersin’e İz Bırakanlar Müzesi’nin açılışını gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyim. Bu eski Mersin evinin ‘Mersin’e İz Bırakanlar Müzesi’ olarak vatandaşlarımızın hizmetine kazandırılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Müzemizin ülkemize, ilimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan, Ali Cumhur Taşkın, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ve Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim’in de birer konuşma yaptığı programda, Mersin’e İz Bırakanlar Müzesi Vali Su ve protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek ziyarete açıldı.
Plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekilmesinin ardından Vali Ali İhsan Su ve beraberindeki heyet Mersin’e İz Bırakanlar Müzesi’ni ziyaret etti.
Müze, 2 katlı, 8 odalı ve ayrıca yaklaşık 200 metrekarelik bir de avluya sahip. Çeşitli fotoğraf, bilgi ve belgelerle bezeli müze; Mersin adının köklerinden, Antik Çağ düşünür ve filozoflarına; dini ve eğitim yapılarının tarihinden, Tarsus Eshab-ı Kehf ve Makam-ı Danyal’e; Kurtuluş Savaşımızın Millî Mücadele kahramanlarından, Mersinli Çanakkale şehitlerimize; Atatürk’ün 1918-38 Mersin ziyaretlerinden, Mersin’in ilklerine doğru bir “yolculuk” sunuyor.
Müzenin 7 odasına yayılan bu “yolculuk”; kentimizde, siyasi alanda görev yapan Bakan, Vali, Kaymakam ve Tevfik Sırrı Gür, Müfide İlhan (Türkiye ve Mersin’in ilk kadın belediye başkanı) gibi belediye başkanlarına; Haldun Dormen, Atıf Yılmaz, Karacaoğlan, Danyal Topatan, Doğan Cüceloğlu, Ahmet Yeşil, Şinasi Develi gibi Mersinli şair, yazar, ressam ve sanatçılara; Mersinli Ahmet, Seyfi Alanya, Edip Buran gibi spor insanlarına kadar uzanıyor.

Tema Tasarım | Osgaka.com