FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 9 Ekim 2018 1933 Görüntüleme

MESKİ, ÖĞRENCİLERE SU TASARRUFU EĞİTİMİ VERİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, tarafından düzenlenen “Su Tasarrufu” eğitimleri ve “MESKİ Su Müzesi” gezisi, yeni eğitim öğretim döneminde de devam ediyor.

MESKİ Genel Müdürlüğü Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından organize edilen Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yeni dönemde öğrencilere yönelik düzenlenen su bilinci, suyun önemi, su tasarrufu eğitimleri ve MESKİ Su Müzesi gezisi etkinlikleri başladı. MESKİ Teknik Hizmetler Toplantı Salonunda Sabiha Çiftçi Meslek Lisesi öğrencileri ve Tarsus Dedeler İlkokulu öğrencilerine Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan Uzman Biyolog Nebi Şengezer tarafından suyun önemi, su tasarrufu ve atıksuyun bertarafı konusunda eğitim verildi. Öğrencilere birbirinden renkli sunumlarla evimizde hangi yöntemlerle su tasarrufu yapabileceği anlatıldı.
Eğitimin ardından öğretmenlerle birlikte MESKİ Su Müzesi’ni gezdiler. MESKİ Su Müzesi’ni ziyarete gelen öğrencilere Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan Uzman Biyolog Nebi Şengezer’in; içmesuyunun nasıl elde edildiği ve evlere gelinceye kadar hangi aşamalardan geçtiği konusunda bilgiler verdi. Filtre İçmesuyu Arıtma Tesisi’nin tarihi önemi bulunan ünitelerine ve arşivlerden derlenen fotoğraflarına öğrenciler büyük ilgi gösterdiler.
Eğitimin ardınan ayrıca öğrencilere ve öğretmenlere su tasarrufunu anlatan broşürler ve hediyeler verildi.
MESKİ Su Müzesini ziyaret eden öğretmenler ve öğrenciler, “Su Bilinci, Suyun önemi ve Su Tasarrufu konusunda eğitimi ve MESKİ Su Müzesini Mersinlilerin hizmetine sundukları için; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve MESKİ Yetkililerine teşekkür ederiz” diye konuştular.
MESKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada: “MESKİ Genel Müdürlüğü ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonu ile Mersin’de bulunan Öğrencilerimize su tasarrufu bilincini oluşturmak amacıyla eğitimler düzenliyoruz. 1938 yılında açılmış olan ve şehrimizin uzun yıllar su ihtiyacını karşılayan, Türkiye’nin ilk içmesuyu arıtma tesislerinden olan Filtre Su Müzesi, gelecek nesillere tarihi bir eser ve müze olarak hizmet vermek üzere restore çalışmaları tamamlanarak 21 Nisan 2016 hizmete açtığımız müzemizi gezdirdik. Bu eğitimler kapsamında öğrencilere suyun hayatımızdaki önemi, kullanım alanları, bilinçli kullanımı, atıksular ve bunların dönüşümü konusunda restore edilen Su Müzesini tanıtmak için gezi düzenlemeye devam edeceğiz” denildi.

Tema Tasarım | Osgaka.com