FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 17 Mayıs 2022 392 Görüntüleme

Modacı Cemil İpekçi: “Dünya gözüyle buraları görün”

Mut Ot Festivali için Mut’a gelen ünlü modacı Cemil İpekçi, ilçede bulunan Yerköprü Şelalesi ve Alahan Manastırı’nı gezdi. İpekçi, dünya gözüyle herkesin buraları görmesi gerektiğini söyledi.
Ünlü modacı Cemil İpekçi, belgesel film yapımcı ve yönetmeni Nur Onur, Mersin Güç Birliği Kalkınma ve Gelecek Derneği (MEGEP) Başkanı Hasan Gezer’le birlikte, Tabiat Anıtı Yerköprü Şelalesi ile UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Alahan Manastırı’nı gezdi.
Önce ilçeye bağlı Evren Mahallesi’nde bulunan 110 Milyon yıl önce Kretase (Tebeşir Dönemi) yaşlı kireç taşlarının faylanması sonucunda çok dar bir kaynak suyun varlığıyla ortaya çıktığı belirtilen, yaklaşık 30 metre yükseklikten akan, 2001 yılında Tabiat Anıtı olarak tescillenen Yerköprü Şelalesi’ni gezen ünlü modacı İpekçi, “Dışarılara gidiyoruz, seyahatler ediyoruz, bir aptal suyu görmek için. Dünyanın parasını harcıyorsunuz. Halbuki bu memleketimdeki şelalelerden bir tanesi. Şu arkaya bakar mısınız” dedi.

“Çadırımı kapıp gelebilirim.”

Cemil İpekçi sözlerini şöyle sürdürdü: “Gelip burada doğayla içiçe bir çadır ve güzel oksijenle beslenelim. Bir daha gelir miyim, bilmiyorum; ama beni burası kışkırttı. Çadırımı kapıp gelebilirim. Yiyeceklerimi de getiririm. Benim arkadaşlarım da çok meraklı, 4- 5 çadır yapar belki de burada oturur meditasyonlarımızı yapar, doğanın içinde dolaşırım. Görmediğim bitkileri gördüm. Çünkü başka yerlerde yetişmeyen bitkiler vardı. Su teresi var mesela, ben çok severim çokta faydalıdır. Onun için çok tavsiye ediyorum. Hakikaten tavsiye ediyorum. Dünya gözüyle görün buraları.”

“Tarihi eserlere sahip çıkılmalı.”

Yerköprü Şelalesi’nden sonra UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Bizans döneminde inşa edilen Alahan Manastırı’nı da ziyaret eden İpekçi, tarihi eserlere sahip çıkılmamasını eleştirdi. Ünlü modacı, “Buradan eğer herif götürmüşse saklanıyor. Biz kıymet bilmiyoruz. Bakın şurada bir tane bekçi yok. Şu taşın birini götür, gören olmaz. Kamera yok” diye konuştu.

Tema Tasarım | Osgaka.com