FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 29 Mayıs 2019 689 Görüntüleme

MÜSİAD Mersin iftarda buluştu

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Mersin Şubesi, geleneksel iftar programını MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ın katılımı ile gerçekleştirdi.
MÜSİAD Mersin Şubesi, geleneksel hale getirdiği iftar programında kent protokolünü bir araya getirdi. Gerçekleştirilen programa Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Muhammed Gültak, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MTOSB Başkanı Sabri Tekli, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, MÜSİAD Mersin Şube Başkanı Serdar Yıldızgörer, MÜSİAD Mersin Yöneticileri, sanayiciler ve çok sayıda iş insanı katıldı.
Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği iftar programının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Mersin Şube Başkanı Serdar Yıldızgörer, “Mersin olarak, geçmişten ve bugünden aldığı güç ve tecrübeyle gelişmeye, ilerlemeye devam ediyoruz. Mersin ekonomisiyle ilgili sizlere bilgi vermek istiyorum; Mersin firmaları ihracat hacmini, 2018 yılını yüzde 13’lük büyümeyle kapatarak 1,7 Milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. 2018 yılında ilimiz ihracatı Türkiye genelinin üzerinde büyüme oranı kaydetmiş, ithalat hacmi ise Türkiye geneline göre daha hızlı azalmıştır. Dış ticaret fazlası veren yapıya sahip ilimizde, söz konusu gelişmeler paralelinde dış ticaret fazlası geçen yıla göre yüzde 231’lik artışla 549 Milyon dolara yükselmiştir” dedi.

‘MÜSİAD demek, memleket sevdası demektir’
MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ise, MÜSİAD’ın güçlü bir aile olduğuna dikkat çekerek, “Bugün burada, karşımdaki siz değerli dostlarımıza baktığımda; bugüne dek emek emek işlediğimiz ve koruduğumuz bir muhabbet görüyorum. Güzel dostluklar, koparmaya kimsenin gücünün yetmeyeceği bir gönül bağı görüyorum. İşte bizler, ülkemiz genelinde ve dünyanın 94 ülkesinde, ulaştığımız dostlarımızla birlikte, dünyada örnek gösterebilecek sağlam temelli bir aileyiz. Bu kıymetli ailenin ortak çatısı MÜSİAD’ımız, bu hafta 29’uncu yaşını doldurdu. 29 yıl geriye dönüp baktığımızda ise; zorluklar, engeller, fakat bunlara rağmen kazanılan büyük başarılar görüyoruz. En önemlisi de değerli dostlar; iş dünyasında aldığımız bu çetin yolda, her türlü fırtınaya, sarsıntıya rağmen yalnız kalmadığımızı bilerek, bunun gücüyle ilerliyoruz. Cesaret ve sağlam yürekler isteyen bu yolculukta, bizlerle birlikte yürüyen yol arkadaşlarımızın sayısı, her geçen gün artıyor. Biz, gönüldaşlarımızla büyüyen bir yapıyız.Yolumuz uzun, hedeflerimiz büyük; o hedeflere kararlılıkla beraber yürüyeceğiz. “Meselemiz Türkiye” diyoruz ve meselesi Türkiye olan, ülkemizin istikbali için çalışan herkesle yan yana durmaktan çekinmedik, çekinmeyeceğiz. Bunları gönül rahatlığıyla söylüyorum; çünkü MÜSİAD demek, memleket sevdası demektir! Biz bir idealle yola çıktık; “Güçlü Türkiye”ye inandık. Bu ideale, hep birlikte ulaşacağız. Kadim Anadolu topraklarının bereketine, ülkesinin gücüne inanan iş insanları olarak, bu memleketin evlatları olarak, üretmeye ve beraber büyümeye devam edeceğiz. Bu inançla çıktığımız yolda ilerlerken, dünyadaki değişen koşullara göre, yol haritamızı zaman zaman yenileme ihtiyacı doğuyor. Bizler de bu ihtiyaç doğrultusunda bir yenilenme başlattık ve adına da tazelenme dedik. 4 Mayısta 25. Olağan Genel Kurulumuzu gerçekleştirdik ve bu süreci, yeni yönetim kadromuzla başlatmış olduk. Yenilendiğimiz bu dönemin hazırlık aşamasında, dünyadaki dönüşüm başta olmak üzere, çağın ve geleceğin gereklerine göre bir çalışma süreci yürüttük; yeni yapımızı buna göre belirledik” şeklinde konuştu.

‘MÜSİAD OLARAK DESTEĞE HAZIRIZ’
YOİKK ve 11. Kalkınma Planı’na direk katkı sağlayacaklarını belirten Genel Başkan Kaan, “Kalıcı, uzun vadeli ve çok yönlü yapısal değişimlerin bir an evvel hayata geçirilmesi adına, MÜSİAD olarak elimizden gelen her desteği sağlamaya hazırız. Bu bağlamda 11.Kalkınma Planı ve YOİKK kapsamında direkt katkı vereceğiz. Yeni Ekonomi Programı kapsamında, dengelenme sürecini beklenen performansla sürdüren Türkiye’nin, sürecin başından bu yana ağır bir ivmeyle de olsa, yükselişe geçtiğini görüyoruz. “Mart Ayı ve ardından gelen Nisan Ayı İhracat Rakamları”, bunun en güzel kanıtlarından biri olmuştur. Fakat elbette bizler bu rakamları bir nihayet değil, başlangıç olarak kabul ediyoruz” dedi.

‘MERSİN’İN PERFORMANSI YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRÜYOR’
Mersin’in ihracatta sergilediği performanstan mutlu olduklarını belirten Başkan Kaan, “MÜSİAD olarak, Türkiye’nin dünya arenasında hedeflediği başarıya erişmesi ve bunu sürdürülebilir kılması için var gücümüzle çalışıyoruz. Bizim bütün çabamız, Türkiye’mizin, gelecekteki yerini kendisi tayin eden, dünyada söz sahibi ülkeler arasında yer alması yönündedir. 2002 yılında yalnızca 320 milyon dolar ihracat yapabilen Mersin; 2018 yılı verilerine göre toplamda 165 ülkeye ihracat gerçekleştirmiş ve Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren 14’üncü ili olmuştur. Bu dönemde, önceki yıla göre toplam ihracat hacmini yaklaşık yüzde 15,2 oranında artırarak, yaklaşık 1,8 milyar dolar düzeyinde ihracat gerçekleştirmiştir. 2019 yılının Ocak-Nisan döneminde ise Mersin’in ihracattaki olumlu performansı devam ediyor. Buna göre yılın ilk dört ayında, Mersin’in toplam ihracatı yaklaşık yüzde 2 oranında artarak, 560,8 milyona yükselmiştir. Yine 2002 yılı sonrasında ithalatta da benzer bir başarılı performans sergileyen Mersin, bu süreçte toplam ithalatını 163 milyon dolardan 1,2 milyar dolara çıkarmıştır. Mersin’in bu başarılı performansının, önümüzdeki dönemde de artarak süreceğine inancımız tamdır. Bu başarılı performans, bizlerin yüzünü güldürüyor, fakat yetmez diyoruz, daha fazlasını yapacağız. Hedeflediğimiz bölgesel kalkınmaya ulaşabilmek için, şehirlerimizin performanslarını iyi değerlendirmeliyiz” şeklinde konuştu.
MÜSİAD’ı başarılarından dolayı tebrik eden Mersin Valisi Ali İhsan Su, MÜSİAD’ın geniş bir ağa sahip olduğunu belirterek, MÜSİAD Genel Merkezi ve Mersin MÜSİAD’a başarı dileklerini iletti.
Program sonunda MÜSİAD Mersin Şube Başkanı Serdar Yıldızgörer tarafından MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, MTOSB Başkanı Sabri Tekli ve Mehmet Can Duman’a tablo takdim edildi. Programın düzenlenmesine katkı sunan MÜSİAD üyeleri ve iş insanlarına ise teşekkür plaketi verildi.

Tema Tasarım | Osgaka.com