FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 9 Ağustos 2022 252 Görüntüleme

Mut Belediye Meclisi’nin Ağustos Ayı İkinci Oturumu Yapıldı

Mut Belediyesi, 2022 Ağustos Ayı Meclis Toplantısının İkinci Birleşimini gerçekleştirdi. Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, meclis gündeminde yer alan 6 madde görüşülerek karara bağlandı.
Belediye Sinema ve Toplantı Salonunda yapılan meclis toplantısı, yoklama, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Meclis toplantısında 6 gündem maddesi görüşüldü. İlk gündem maddesinde, komisyonda görüşülerek meclise gelen, zabıta görev ve yetkileri kapsamında aylık maktu fazla cetvelleri görüşüldü. Komisyondan, bin 80 lira olarak görev sırasında veya görevden dolayı hastalanma hallerinde tedavileri süresince ödenmesine devam edilmesi, diğer hallerde ise aylık maktu fazla çalışma ücretlerinin fiilen çalıştığı sürece ve bu süre ile orantılı olarak ödenmesi doğrultusunda gelen madde; komisyondan geldiği şekliyle oybirliğiyle kabul edildi.

EK ÖDENEK 22 MİLYON TL.

Mecliste görüşülen ikinci madde, Ek Ödenek konusu oldu. Komisyondan 22 milyon lira olarak geçen Ek Ödenek, komisyondan geldiği şekliyle oybirliğiyle kabul edildi.

KREDİ TAHSİSİ 8 MİLYON TL.

Komisyonda görüşülerek meclise gönderilen gündemin 4. maddesini, İller Bankası’ndan tahsis edilen 750 bin liralık kredi konusu oluşturdu. Madde üzerinde görüşlerini açıklayan Belediye Başkanı Volkan Şeker, sıfır faize yakın yüzde 6 olarak kullandırılacak 750 bin liralık kredinin üstüne çıkabildikleri kadar çıkma taraftarı olduğunu belirterek; krediyi 5 milyon olarak kullanmaları önerisini getirdi. Bunun avantajlarına olacağını vurgulayan Başkan Şeker, “Sıfır faize yakın yüzde 6 olarak kullandırılıyor, ama bu 750 bin liranın üstüne çıkabildiğimiz kadar çıkmamız gerekli olduğunu düşünüyorum. Avantajımız olacak. Eğer ki 750 bin liranın üstüne çıkamazsak da geriye kalanını yüzde 15 gibi sadece İller Bankası’ndan kullanılması tarafıyım. Çünkü asfalttan dolayı inanılmaz derecede maliyetimiz olacak” dedi.

Başkan Şeker: “Krediyi sadece asfaltta kullanacağız.”

Kasalarında 14 milyon 780 bin lira nakit paraları olmasına rağmen artan maliyetlerden bahseden Başkan Şeker, kullanılacak kredinin sadece asfaltta kullanılacağının altını çizerek şöyle konuştu: “Bitümün Kırıkkale’den gelişi 90 bin liralardan, şu anda 625 bin liralara çıktı. Yani 1 kilometre sathi kaplama dökmenin bedeli, bugün 300-400 bin liranın çok üstünde. Şu an kasamızda 14 milyon 780 bin lira nakit paramız var. Yaşanılan bütün hızlı artışlara, personel giderlerinin artışına, biz biliyorsunuz göreve geldiğimizde 106 personelle hizmet veriyorduk. Daha sonra almış olduğumuz araçlar, yapılan hizmetler neticesinde 172 personele çıktık. Ve asgari ücret en son 4 bin 250 lira olduğunda bizim her bir personelimiz 5 bin 200 lira en alt limit olaraktan ödedik. Bizim belediyemizdeki memurlar, sosyal denge olaraktan, yani 350’ye yakın personelimiz var, hayat şartlarını en hızlı ve rahat şekilde sürdürebilmeleri için bize düşen görevi en üt düzeyde yaptık. Kasamızda harcamalarımız bu şekilde yüklü olmasına rağmen, kasamızda da 14 milyona yakın şu an paramız var. Para az bir para değil; ama maliyete baktığın zaman, çok bir para da değil. Ben bu 750 bin lira olan kredinin kullanım bedelini, yani 8 milyonda yapabiliriz limitimiz; ama ben 5 milyon olarak şansımızı deneyelim diyorum. Çünkü yüksekten kredi kullanma tercihimiz değil zaten. Bu kullandığımız kredi sadece asfaltla alakalı. Sadece asfalt yapımı olacak. Ve bunun rakamını 5 milyon olarak arttıralım, diyorum. Ama o aldığımız 750 bin hibe nakit para ve 750 bin lira araç desteği parası hariç. Bu sadece çok düşük faizli kullanılacak bir kredi; ama 750 bin bir insan olarak, şahıs olarak az para değil, ama kurum olarak çok para değil. Bunu en az 5 milyon olarak zorlayalım diyorum ben. Yorumları alayım, ona göre 5 milyon ya da 8 milyon olarak belirleyelim. Tekrar söylüyorum asfalt dışında hiçbir madde geçmeyecek. Asfalt dışında da kullanmayacağız. Çünkü elimizdeki paranın bu asfalta yetme ihtimali bence yok.”
Doğalgazda 52 km’lik bir alanın yapılacağını ve asfaltta maliyetin inanılmaz artacağını ifade eden Şeker, kredi ödemelerinde şimdiye kadar sorun olmadığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Kredi ödememizde hiçbir sorun olmadı. Olmazda. Çünkü hesabını kitabını, ekonomik gidişatında bir problemimiz yok. Biz göreve geldiğimiz andan itibaren araç sayısı ve çalışma oranına baktığın zaman, yakıt masrafından da tasarruf yapmıyoruz, işçi masrafından da tasarruf yapmıyoruz. Sadece bütün araçların en iyi şekilde çalışması için uğraşılıyor. Bugün doğalgazda 52 km’lik bir alan yapılacak. Sıcak asfalt olan bölgeler 60 cm olmak üzere kesilebiliyor, fakat sathi kaplama olan yerler kesilemediği için mecbur kepçe ile kazıyor. Kepçeyi vurdun mu, zaten tamamı gidiyor. Bu sefer inanılmaz bir maliyet binecek. Yani biz bunların hepsini en güzel şekilde yapamaya da biliriz. Ama mücadele edeceğiz. Bu seneki 8 milyonluk kredi kullanabilme limitimiz. Gündeme önümüzdeki ay ilk meclise zaten getireceğiz. Ama bu 750 bin lirayı 1 ay sonraya atamayız. Çünkü yüzde altıdan bunu kaptık kaptık. Bu bize yazıyla geldi yani. Hakkımız artık. Bu cepte.”
Başkan Şeker’in konuşmasının ardından, meclis üyeleri de konuyla ilgili düşüncelerini ve önerilerini dile getirdiler. Yapılan görüşmeler sonucunda, kredinin asfaltta kullanılmak üzere 8 milyon lira olarak kullanılmasına oy birliğiyle kabul edildi.

DOĞANCI TRAFO YERİ KOMİSYONA GERİ İADE

Meclis gündeminin 4. ve meclisi en çok meşgul eden maddesi ise, Doğancı Mahallesi trafo alanıyla ilgili konu oldu. Daha önce de tartışmalara neden olmasıyla komisyona geri gönderilen MESKİ’nin önüne park alanı içerisine kurulacak trafo yeri, komisyonda yerin kaldırılması uygun bulunmayarak imar planı değişiklik teklifi reddedilerek meclise geldi. Trafonun oraya yapılmasına kesin bir dille karşı çıkan Başkan Şeker, maddeyi komisyona iade edilmesi yönünde oya sundu. Yapılan oylama sonucu, madde tekrardan oy çokluğuyla komisyona iade edildi.

Maddenin komisyona iade edilmesinin ardından, konuyla ilgili olarak düşüncelerini uzunca bir konuşmayla paylaşan Başkan Şeker, trafonun o alana kurulmasına karşı olmasının gerekçelerini sıraladı. Bir mağduriyetin giderilirken, başka mağduriyetlere neden olunmaması gerektiği şeklinde görüş bildiren Başkan Şeker; MESKİ’nin önündeki trafo yerine, belediyenin 15 yıl önce İnönü Caddesi Laal Paşa Camii civarında belirlediği Trafo1 olarak adlandırdığı yere yoğunlaşılması gerektiğini dile getirdi.

“Trafo yerinde yanlış yaptık.”

MESKİ’nin önündeki trafo yeriyle ilgili meclis olarak yanlış yaptıklarını söyleyen Başkan Şeker, “2 binanın mülk sahipleri, yer alanlar, bazı meclis üyelerimiz ziyaretime geldiler ve ben İmar Müdürümüzü yanımıza çağırdım. Dedim ki, bu sorunu çözelim dedim. Tabi İmar Müdürümüz, TEDAŞ trafo 1 yerini yapmayı maliyetli bulduğundan, MESKİ’nin arkasındaki, arabaların durduğu, binaların ortasındaki yeri kolaylık olması bakımından orayı uygun görür. Ve oylara sundu. Ve burada bütün meclis üyelerimiz onu oyladık. Ama yanlış yaptık. O binalar yapılırken bize gelinip sorulup, biz trafo yerini işaretleyip, o insanları yola biz çıkarsaydık Allah bizim belamızı verirdi o zaman. Çünkü o insanların vebali direkt bizde olurdu. O insanlar o binaları yaptılar, orayı alan insanların mağduriyeti de bizim mağduriyetimiz. Niye çünkü oradaki bir vatandaş orayı satın alırken elektrik abonesi olamayacağı, ölse aklına gelmez. Hangimiz Türkiye’nin herhangi bir yerinde daire alırken, buranın abonesini olabilir miyiz olamaz mıyız, diye soruyoruz? Sormayız. Dolayısıyla biz oraları alırken aklımıza gelmeyecek son soru. Fakat o kadar insan oradan daire aldı diye, bize ne, deme şansımız var mı? Yok. Herkes Trafo 1 yerine konsantre olsun. Orasının yüzde yüz olmayacağı, yüzde yüz hukuken her şeyiyle karşı olacağı akla gelir ve olma ihtimali yüzde sıfıra inerse, diğer trafo yerine geçilir” dedi.

“Şimdiki trafo yerine karşıyım. İşaretlenmiş yer var, oraya niye yapılmıyor?”

Orasının trafo yeri olmasına kesin bir dille karşı çıkan Başkan Şeker, şöyle konuştu: “Ben oranın trafo yeri olmasına karşıyım arkadaş. Sonuna kadar da, 25’inizde ret verin, ben karşıyım. Ben burada size kızmıyorum, hakkınızı helal edin. Yaş olarak büyüklerim var, kimseyi rencide edecek bir cümle söylemiyorum. Ben oranın trafo yerine karşıyım. Trafo 1 yeri ta Selahattin Başkanın zamanından beri işaretlenmiş bir yer var. Gidin yatın orada. Belediyenin önünde ne eylem yapıyorsun? İsterse her gün biri kendisini intihar etsin, Trafo 1 yeri olacak kardeşim. İşaretlenmiş bir trafo yeri var, niye yapmıyorsun? Eğer 25 meclis üyesi bu Mut’u, bu mahalleyi, o insanları çok seviyorsa trafo yerinin istimlakı 500 milyarsa; yazarım 20 şer milyar ödeyin o zaman. Ben de vereyim veya iki tane müteahhit sattığı insanlara mağdur olmayacaksa bağış yapsınlar.”

“70 yıldır oturan insanları yok sayamayız.”

Konuyla ilgili her devlet büyüğünden arayanlar olduğunu ifade eden Şeker, “Kardeşim kim ararsa arasın. Hepsine saygımız sonsuz. Devlete boynumuz kıldan ince, ama bu hatır işi değil. Orada 70 yıldır oturan insanları hiçe kimse yok sayamaz” şeklinde konuştu.
Trafo yerinin zamanın belediye meclisince işaretlendiğini dile getiren Başkan Şeker, mecbur kalınırsa caddenin kapatılabileceğini söyledi. Şeker, şöyle konuştu: “Trafo yeri niye işaretlendi o zaman. Oraya yapılması dururken, sen getiriyorsun Deveci’nin arkasındaki yer. Çaresizsek sorun değil; Kısmet’in oradan eski Filiz Eczanesi’nin köşeden hepsini kapatırız caddeyi. Mecbursak bunu da yaparız. Bir cadde, bir sokak kapanmaz, diye bir şey yok. Mecbursan kapanır kardeşim. Yılların verdiği hataların telafisinde, bedel ödenecekse, o bedel en adaletli şekilde ödenir. Öyle biz oradan daire aldık, elektrik abonesi olamıyoruz 2022 yılında. Ben de biliyorum. Bir kişinin mağdur olması canımı sıkıyor. Ama bunun çözümünde herkes konsantre olacağı alanı, sınırı belirlemesi lazım. Trafo 3 yeri, yani trafo yeri, en son ki yaptığımız yer; bu meclisin ya acemi oluşundan, ya benim acemi oluşumdan. Ama kimseyi mağdur etmedik biz.”

“Mağduriyet, başka insanları üzerek çözülmez.”

İnönü Caddesi civarında trafo yerinin işaretli olduğunu söyleyen Başkan Şeker, “Oradaki vatandaşlar orayı alarak mağdur oldularsa, bunun çözüm yöntemi başka insanları üzerek olamaz. Ama çaresizlik en son noktadaysa, ben taraf olmam yani. Ben taraf değilim bu konuda. Ben bildiğim ve inandığım; bu Trafo 1 yeri varken, Trafo 3 yerine girmeyiz” dedi.

Konuyla ilgili olarak, mecliste bulunan TEDAŞ Yatırım Planlama Uzmanının görüşüne başvuruldu. TEDAŞ uzmanı, yaptığı açıklamada, “Şu anda mevcut trafo yeri dolu, ondan dolayı abonelik verilemiyor zaten. Mevcut trafoda Yüzde 90’larda bir doluluk var. Bu trafo sadece o iki apartmanı ilgilendirmiyor. Yerle alakalı İmarda işaretli olan yerin terki yok. Varisli bir parsel. O terkin hallolması lazım. Hallolduktan sonra, tahsis gerçekleştikten sonra biz trafoyu koyabiliriz. İki tane bina talepte bulundu, enerji istedi. Biz yer istedik gösterildi oraya koymak bizim görevimiz. Orası iptal edilip de başka yer verilirse; biz orada kamulaştırmayı başlatırız, oradaki kamulaştırma biter, tahsisi tamamlanır, o zaman tesis ederiz” şeklinde konuştu.

TRAFO YERİ İÇİN HEYET KURULACAK

Madde üzerine meclis üyeleri de düşüncelerini ve önerilerini dile getirdiler. Meclis üyeleri de konunun en kısa zamanda çözülmesi yönünde görüş bildirdiler. Mecliste, söz konusu trafo yerleriyle ilgili konunun hukuki boyutları uzun uzadıya tartışıldı ve konuşuldu. Yapılan görüşmeler sonucunda, konunun çözümü için, İmar Komisyonu öncülüğünde İmar Müdürü ve İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısından oluşacak bir heyetin kurulması ve çalışma yapması görüşü ağırlık kazandı.
Trafo yeriyle ilgili yapılan görüşmelerin tamamlanmasıyla Başkan Şeker, “Bu sorun çözülmek zorunda. Bu insanlar burada oturuyorlar ve biz bunu çözeceğiz. Bunun çözümü için de hep beraber, profesyonelce, demokrat bir şekilde hareket edeceğiz” diyerek son noktayı koydu.

Uzun görüşmelere sahne olan Doğancı Mahallesi trafo alanıyla ilgili maddenin ardından, gündemin diğer maddelerinin görüşülmesine geçildi. Meclis gündeminin 5. maddesinde Norm Kadro konusu görüşüldü. Yapılan görüşmeler sonucunda bazı kadroların iptal edilip bazı kadroların ihdas edilmesi oy birliğiyle kabul edildi.
Meclis gündeminin son ve 6. maddesinde ise, belediye bünyesinde halen boş olup, gereksinim duyulan 1 mimar, 1 mühendis, 2 tekniker ve 1 istatistikçi olmak üzere, toplam 5 adet Tam Zamanlı Sözleşmeli Personel statüsünde çalıştırılmak üzere personel alımı yapılması düşünüldüğü bildirildi. Görüşülen madde, Bütçe Komisyonuna oy birliğiyle havale edildi.
Gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından Belediye Meclisi, dilek ve temennilerle sona erdi.

Tema Tasarım | Osgaka.com