FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 7 Mart 2023 63 Görüntüleme

MUT BELEDİYESİ MART AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Mut Belediyesi, 2023 Yılı Mart Ayı Meclis Toplantısının Birinci Birleşimini gerçekleştirdi. Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker başkanlığında yapılan meclis toplantısında; ikisi ek gündem olmak üzere, 5 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.
Mut Belediyesi Toplantı Salonunda yapılan Belediye Meclis Toplantısı, yoklama, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Gündem maddelerinin görüşmelerine, ek gündem maddelerinin meclis gündemine oy birliğiyle alınmasıyla geçildi.

“Mut halkını tebrik ediyorum. Deprem felaketinde herkes elinden geleni yaptı.”

Gündem görüşmeleri öncesi Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, tüm yurdu yasa boğan deprem felaketleri dolayısıyla bir konuşma yaptı. Başkan Şeker, “Hepimizi üzüntüye boğan, ülkemizin yaşamış olduğu felaketten dolayı bütün deprem şehitlerini rahmetle anıyorum. Yaralılara ve sağ kalanlara da dua ediyorum. Çok büyük bir olay, büyük bir felaket. Bu felaketin başından beri Mut halkı olarak da, gönüllü yardımlarda da Mut halkını tebrik ediyorum. Herkes elinden gelen en güzel veya yapması gereken en düşünceli hareketleri, uygun ve olgun bir şekilde yaptı.” dedi.

“Mut’ta 2 bin 500’e yakın depremzede var.”

Bugün itibariyle 2 binin üzerinde depremzede yurttaşın ilçemizde kaldığını belirten Başkan Şeker, Mut’taki depremzedelerle ilgili şu bilgileri verdi: “Bunların 400 civarı yurtlarda, diğerleri evde geçici ikametgah olarak. Resmi başvuru yapan 2 bin 220 kişi var en son aldığım bilgiye göre. 2 bin 500’e yakın insan şu an ilçemizde.”

“Belediye olarak her türlü ihtiyaçları karşılamaya devam ediyoruz.”

Şu ana kadar yapılan yardımlarla yetinilmemesini isteyen Şeker, ilk günkü yardımlaşma heyecanıyla devam edilmesini istedi ve yardımlarda biraz daha profesyonel olunması gerektiğini söyledi. Başkan Şeker, “Yapılan ilk gönüllü hareketi çok heyecanlıydı. Bu heyecan sizi tatmin etmesin. Bence ilçemize gelen misafirleri ağırlamada biraz daha profesyonel olursak iyi olur. Çünkü hassasiyetlerinizde zaten tereddüdümüz yok. Mut halkının hassasiyetinde benim hiç yok. Sadece bazı şeyleri iyi anlatmak gerekiyor. Yardımlar konusunda çevreyi de aydınlatırsak iyi olur. Mut Belediyesi olarak hiç durmuyoruz zaten. Gıda konusunda, kıyafet konusunda ve her türlü ihtiyaç konusunda karşılamaya devam ediyoruz. İnşallah bundan sonra da, hep beraber misafirlerimize yapabileceğimizin en iyisini yapmaya devam edelim İnşallah.” dedi.

GÜNDEM MADDELERİ

Başkan Şeker’in konuşmasının ardından görüşülen meclisin ilk gündem maddesinde, İçkili Yerler Bölgesi konusu görüşüldü. Komisyondan bazı yerlerin içkili yerler bölgesinden çıkarılması ve bazı yerlerin de devam etmesi yönünde gelen madde, komisyondan geldiği şekliyle oy birliğiyle kabul edildi.
Meclisin ikinci gündem maddesinde, Aksa Doğalgaz Vana Odaları konusu görüşüldü. Aksa Çukurova Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin ilçemizin beş ayrı noktasında bölge regülatör istasyonu, vana odaları alanları için uygulama imar planı değişiklik teklifinin komisyonda kabul edildiği belirtilirken, madde komisyondan geldiği şekliyle oy birliğiyle kabul edildi.
Gündemin üçüncü maddesinde Amatör Spor Kulüplerine Yardım konusu görüşüldü. İlgili kanuna göre spor kulüplerine nakdi ve aynı yardım yapılması, mecliste kabul edildi.
Gündemin dördüncü maddesinde Deveci Mahallesi’nde bulunan bir parselin satış konusu, İmar Komisyonuna oy birliğiyle havale edildi.
Meclis gündeminin beşinci ve son maddesinde ise kredi için Belediye Başkanına Yetki Verilmesi konusu görüşüldü. Görüşülen maddede, sıcak ve soğuk asfalt dökümü, asfalt tesisi için trafo yapımı ve EYT yasasından dolayı emekli olacak işçilere ödenecek kıdem tazminatı için 23 milyon 810 bin 484 liralık kredi kullanımında yapılacak her türlü işlem için Belediye Başkanı Volkan Şeker’e yetki istendi. Madde, bütün komisyonlara oy birliğiyle havale edildi.

“Mut’ta İmar Affı, ruhsatlanamayan binalar için çıkarılmış. Mut’ta çok büyük bir risk yok.”

Meclis gündeminin tamamlanmasının ardından, dilek ve temenniler bölümünde meclis üyelerinden gelen İmar Affıyla ilgili soruyu yanıtlayan Başkan Volkan Şeker, ekiplerinin bina araştırmalarına başladıklarını söyledi. Başkan Şeker, konuyla ilgili olarak, “İmar Affından dolayı bina yıkılması söz konusu değil. Çünkü bizim buradaki İmar Afları genelde, neticede burada bir tane 5 katlı apartman yoktur ki kaçak yapılsın. Veya 4 katlı bir apartman yoktur ki kaçak yapılsın. Bizim burada İmar Affı ruhsatlanamayan binalar için çıkarılmış bir yasa. Geçen dönemde İmar Affından yararlanan yerlere baktığınız zaman, hep tek katlı yayla evi, bahçe evi, tapusunda hala bahçe yazıyor onu binaya çevrilen şeklinde olmuş Mut’ta. Mut’ta çok büyük bir risk yok. Ama biz araştırmalara ve incelemelere devam ediyoruz.” dedi.

“İmar ve yapı denetiminde çok hassasım.”

Göreve geldiğinden beri imar konusunda duruşunun net olduğunu ve çok hassas olduğunu ifade eden Şeker, şunları söyledi: “Ben zaten imarla alakalı, göreve geldiğim andan beri imarda ben zaten duruşum net. Burada kendi meclis üyelerimizle de, siyasi arkadaşlarımızla da zaman zaman sorun yaşadık. Adam yoğunluğu aşarsa ruhsat veremeyiz. Kanun dışında hiç kimseye, hiçbir şekilde şunu yapabilir mi özelliği yok. Zaten geldiğim günden beri, imarda ve yapı denetimde, kamuoyunda insanlar sanki yapı denetimi ben çıkarmışım gibi laf ediyorlar. Biz çıkarmadık ki. Kanunu ben çıkaramam, kanun var zaten. 3 katlı bina yapman gerekiyorsa, yoğunluk gereği de 400 metrekareyi geçemezse, geçemezsin. Yaptık yoyulsun mu, niye yaptın? Niye yaptın yani. Böyle bir dünya yok. Biz 31 Mart 2019’dan itibaren, eğer ki önce başladıysa da bizi ilgilendirmez. Adam daha önce başlamıştır iskan almaya, 31 Mart 2020’de gelmiştir, projeye uygun değilse veremeyiz. Nasıl vereceksin de? Yani Belediye Başkanı isterse verir. Verir kaçak verir, yanlış verir. Ben zaten bu konuda çok hassasım, imar ve yapı denetimi güçlendirmek için çalışıyorum.”

“İmarda her yerin takibini yapmalıyız.”

Mecliste bir tane bile mimar, inşaat mühendisi olmadığını söyleyen Başkan Şeker, neticede sadece yöneticilik için burada olduklarını dile getirdi. “Herkes kulağını açacak bu işlerde. Tüm Mut bizim. Her yeri takip edeceğiz, öğreneceğiz. Neticede mimarla çalışabiliyoruz. Dışarıdan özel danışman, mimar tutabiliyoruz. Mimar, mühendis arkadaşlarımız var. Komisyon kurabiliyoruz.” diyen Şeker, Mut Meclisini bu konuda uyanık olmaya davet etti. Taviz vermeden her yerin takibini yapmaları gerektiğini söyleyen Başkan Şeker; tertemiz çalışan bir meclis olduğunu ve herkes de aynı hassasiyetin bulunduğunu belirterek, hep beraber bu işi dikkatlice yapacaklarına inandığını sözlerine ekledi.

“Doğal gaz seneye tam teşekküllü olur.”

Meclis üyelerinden gelen Mut’taki doğal gaz çalışmalarıyla ilgili de konuşan Başkan Şeker, “Doğal gaz firmasının birçok elemanı, yakınlarından dolayı oradaki (deprem bölgesi) çalışmalara gittiler. Her gün takip ediyoruz. Bu sene verilir hale geleceğine benim hala inancım var, çalışmalardan dolayı. Kış bitti. İnşallah seneye tam teşekküllü olur diyorum.” dedi.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından, Mut Belediyesi 2023 Mart Ayı Meclis Toplantısının Birinci Birleşimi sona erdi. Salı günü (dün) yapılan Meclis Toplantısının ikinci oturumunda ise, komisyona havale edilen Deveci Mahallesi’ndeki artık parçanın satışı ve kredi için Belediye Başkanına yetki verilmesi konularının görüşülerek, karara bağlandığı öğrenildi.

İlginizi çekebilir

Elvan’dan Ulaşım Müjdeleri

Elvan’dan Ulaşım Müjdeleri

Tema Tasarım | Osgaka.com