FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Spor 14 Mart 2023 285 Görüntüleme

Mut Çıtlık Doğa Gezginleri Dere Çağlayanı’nda

Mut Çıtlık Doğa Gezginleri (ÇIDOG), 123. etkinliğini gerçekleştirdi. Mut ÇIDOG bu etkinliğinde Mut’un Dere Mahallesi’nde doğa yürüyüşü gerçekleştirdi. Doğa gezginleri, Dere’de bulunan saklı kalmış doğa güzelliklerinden çağlayanı da ziyaret etti. Hafta sonunda gerçekleştirilen ve erik kayısı ağaçlarının çiçek açarak beyaz gelinliğe bürünmesiyle doyumsuz manzaraların oluştuğu bir güzergahta yapılan doğa yürüyüşüne, 35 doğasever katıldı.
Mut’ta doğa yürüyüşü geleneğini başlatan ve düzenli aralıklarla doğa yürüyüşü ve gezi etkinlikleri düzenleyen Mut ÇIDOG’un bu haftaki durağı, Mut’un Dere Mahallesi oldu. Etkinlik için Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda toplanan doğa gezginleri, 2 dolmuşla Dere’ye hareket etti. Hacıahmetli, Narlı, Pamuklu mahalleleri üzerinden Dere’ye ulaşan gezginler; köy merkezinde araçtan inerek, burada bir süre çay molası verdi. Çay molasının ardından köy mezarlığına giden doğa gezginleri, buradan doğa yürüyüşünü başlattı. Dere Mahallesi’ni kuş bakışı gören dış çevresini dolanan doğa yürüyüşçüleri, erik ve kayısı ağaçlarının çiçek açtığı, doyumsuz manzaraların oluştuğu güzergahta yürüdü. Adeta beyaz gelinliğe bürünen bahçeler ve dere çağıltıları arasında yaklaşık 10 km’lik bir yürüyüş gerçekleştiren gezginler; güzergah üzerinde bulunan ve karşılıklı devasa kaya ve dağ bloklarıyla kaplı Sason Kanyonu üzerindeki elektrik santralına da uğradı. Yürüyüşün devamında, Dere’yi çepeçevre dolanan gezginler, köy merkezine geri indi ve doğa yürüyüşünü sonlandırdı. Gezginler, köy merkezinde yemeklerini yediler.
Yenilen yemeğin ardından yeniden yola koyulan doğaseverler; bahçeler arasından geçerek, Dere’deki saklı kalmış cennet köşelerden biri olan Dere Çağlayanı’na yürüdü. Burada muhteşem bir doğa başyapıtıyla, görkemli bir su çağlayanıyla karşılaşan gezginler, hayranlıklarını gizleyemedi. Doğa gezginleri, Çağlayan ziyareti sonrası köy merkezine geri döndü. Burada grup yöneticilerinden Nihat Mustul tarafından, Mut ÇIDOG’la doğa yürüyüşüne ilk kez katılanlara kitap armağan edildi. Etkinliğin sona ermesiyle gezginler, araçlarıyla bu kez Sarıkavak üzerinden Mut’a geri döndü.
Mut ÇIDOG’un 123. etkinliğiyle ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi sahibi ve grup yöneticilerinden Nihat Mustul, yeniden doğada buluşmanın ve bir arada olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Mustul, “Mut Çıtlık olarak 123. etkinliğimizi gerçekleştirdik. Bu etkinliğimizde, Dere Köyünde doğa yürüyüşü yaptık. Yaklaşık 10 km’lik bu doğa yürüyüşümüz boyunca, çiçek açan erik ve kayısı ağaçları arasında, beyaz gelinliğini giymiş bahçeler içinde, doyumsuz manzaralar eşliğinde yürüdük. Sason Kanyonu’nu ve gizli kalmış doğa başyapıtlarından Dere Çağlayanı’nı gördük. Güzel bir havada, çok güzel bir etkinlik gerçekleştirdik.” dedi. Mustul, etkinlikte kendilerine ev sahipliği yapan ve güzel bir şekilde ağırlayan Dere Mahalle Muhtarı Bülent Yüksel’e ve köylülere, yol göstericileri Ercan Çabuk’a, Dere okulu öğretmen ve öğrencilerine, etkinlikte emeği geçenlere ve tüm katılımcılara teşekkürlerini iletti.
Etkinlik katılımcısı doğa gezginleri de, doğada çok güzel bir gün geçirdiklerini belirterek; grup yöneticilerine teşekkürlerini ilettiler.
Mut ÇIDOG’un Dere Çağlayanı doğa yürüyüşüyle ilgili fotoğraf ve videolara, sosyal medyada facebook/MUT ÇITLIK DOĞA GEZGİNLERİ sayfasından ulaşılabilir.

Tema Tasarım | Osgaka.com