FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Spor 18 Ocak 2022 425 Görüntüleme

Mut Çıtlık Doğa Gezginleri Köprübaşı’nda

Mut Çıtlık Doğa Gezginleri (ÇIDOG), 110’uncu etkinliğini gerçekleştirdi. Mut ÇIDOG, 110’uncu etkinliğinde Mut’un Burunköy Mahallesi’nden Köprübaşı Mahallesi’ne doğa yürüyüşü yaparken; Köprübaşı’nda Hüseyin Cılız ve mahalle sakinlerinin ev sahipliğinde 3’üncü Kavurga Şenliği’ni de gerçekleştirdi. Grubun doğa yol göstericilerinden olan ve 3 yıl önce yaşamını yitiren Sami Demir anısına gerçekleştirilen doğa yürüyüşüne ve etkinliğe 40 doğasever katıldı.
Her ay bir veya iki doğa yürüyüşü ve gezi düzenleyen Mut ÇIDOG’un bu haftaki durağı; Mut’un Köprübaşı Mahallesi ve Kıravga oldu. Mut ÇIDOG’un düzenlediği doğa yürüyüşü ve gelenekselleşen 3. Kavurga Şenliği için Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda buluşan doğa gezginleri, 2 dolmuşla hareket etti. Araçlarla Burunköy’deki orman işletme deposunun altındaki Seka Yolu’na sapan grup, doğa yürüyüşünün başlayacağı yere ulaştı. Buradan doğa yürüyüşüne başlayan doğa gezginleri, orman yolunda yaklaşık 5 km. yürüdü. Yürüyüş boyunca doyumsuz güzellikteki parkurun ve kış manzaralarının tadını çıkaran doğacılar, mola verdikleri bir yerde ise kale yıkma oyunu oynadı. Doğa yürüyüşünün başka bir mola yerinde ise, etkinliğe Avusturya Viyana’dan katılan, hemşerimiz İbrahim Arı tarafından, katılımcılara Mozart çikolatası ikram edildi.
Doğa yürüyüşünün tamamlanmasının ardından tekrar araçlara binen grup üyeleri, 3. Kavurga Şenliği’nin yapılacağı Köprübaşı Mahallesi’ne ulaştı. Doğa gezginleri, ev sahibi Hüseyin Cılız, ailesi ve mahalle sakinleri tarafından çok sıcak bir şekilde karşılandı. Burada, Hüseyin Cılız ev sahipliğinde, grubun geleneksel hale getirdiği 3. Kavurga Şenliği yapıldı ve artık unutulmaya yüz tutan bu kültürümüz yaşatılmaya çalışıldı. Şenlikte, katılımcılara kavurga ve çay ikram edildi; müzik grubu eşliğinde şarkılar türküler söylenip mengi oynandı, ev sahibi Hüseyin Cılız tarafından şiirler okundu. Burada ayrıca, etkinliğe katılan Sami Demir’in eşi ve oğlu tarafından lokum ve bisküvi ikramında da bulunuldu.
3. Kavurga Şenliği’nin tamamlanmasının ardından, burada bulunan Köprübaşı Cem Evi ile Hüseyin Cılız öncülüğünde oluşturulan eski eşyaların sergilendiği müze gezildi. Sonrasında araçlarla Kıravga’daki alabalık lokantasına giden doğa gezginleri, burada yemeklerini yedi. Kıravga’daki alabalık üretim tesislerini de gezen grup üyeleri, sonrasında etkinliği sonlandırarak araçlarla Mut’a geri döndü.
Mut ÇIDOG’un 110. etkinliğiyle ilgili duygularını dile getiren Mut ÇIDOG yöneticilerinden ve Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi sahibi Nihat Mustul, doğada yeniden birlikte olmanın, doğa yürüyüşü gerçekleştirmenin ve 3. Kavurga Şenliği’ni yapmış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Soğuk havaya rağmen çok güzel bir etkinlik gerçekleştirdiklerini belirten Mustul, “Yeniden doğada bir arada olmanın ve 3. Kavurga Şenliği’ni gerçekleştirmenin sevincini yaşadık. Bu etkinliğimizde yaklaşık 5 km. doğa yürüyüşümüzü, bizim doğa yol göstericilerimizden olan ve 3 yıl önce kaybettiğimiz sevgili Sami Demir anısına gerçekleştirdik. Eşi ve oğlunun da aramızda olduğu doğa yürüyüşümüzde, Sami Demir’i saygı ve özlemle andık. 110’uncu etkinliğimizde ayrıca, her yıl gelenek hale getirdiğimiz 3’üncü Kavurga Şenliğimizi de Hüseyin Cılız arkadaşımız, ailesi ve sıcak kanlı Köprübaşılılar’ın ev sahipliğinde düzenledik. Bizleri çok güzel bir şekilde ağırladılar. Düzenlediğimiz doğa yürüyüşü ve etkinliğe Mut içi ve Mut dışından katılımcıların yanı sıra, yurt dışından da katılan Avusturya Viyana’dan doğa dostumuz, hemşerimiz İbrahim Arı’nın da aramızda olması mutluluğumuzu daha da artırdı. En büyük ilacımız doğa” dedi.
Mustul, Mut ÇIDOG’un 110’uncu etkinliğinin gerçekleşmesinde emek ve katkı veren Hüseyin Cılız ve ailesine, Köprübaşılılar’a, Sami Demir’in eşi ve oğluna, İbrahim Arı’ya, etkinlikte sahne alan müzik grubu DJ Arif’e, Kıravga’daki alabalık lokantası işletmecisi ve çalışanlarına, grubun ulaşımını sağlayan Özdere Seyahat’a ve tüm katılımcılara ayrı ayrı teşekkürlerini ileterek sözlerini noktaladı.
Mut ÇIDOG’un 110’uncu etkinliğine katılan doğa gezginleri de, kış mevsiminin güzellikleri içinde, temiz havada, şehir stresinden uzak çok güzel bir gün geçirdiklerini belirttiler. Soğuk havaya rağmen Köprübaşılılar’ın sıcaklığıyla ısındıklarını söyleyen katılımcılar; Mut ÇIDOG yöneticilerine ve etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ettiler ve bir sonraki doğa yürüyüşünü iple çektiklerini ifade ettiler.
Mut ÇIDOG’un bu etkinliğiyle ilgili video ve fotoğraflara, sosyal medyada facebook/MUT ÇITLIK DOĞA GEZGİNLERİ sayfasından ulaşılabilir.

İlginizi çekebilir

AYSEL YENGE

AYSEL YENGE

Tema Tasarım | Osgaka.com