FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 28 Aralık 2021 565 Görüntüleme

Mut Eğitim Derneği’nden Başarıya Destek

2015 yılından beri ilçemizde faaliyet gösteren Mut Eğitim Derneği, başarılı öğrencilere verdiği desteklere devam ediyor. Derneğin, derslerinde, sosyal ilişkilerinde, kültürel çalışmalarda başarılı olan öğrencilere olan verdiği destek, Aralık ayında da sürdürdü.
Konu hakkında açıklama yapan Mut Eğitim Derneği Başkanı Hayret Çivit, “Kurulduğumuz 2015 yılından bu yana eğitime destek veren derneğimiz, Aralık ayında da maddi destekte bulunmaya devam etti” dedi.
Dernek yönetim kurulunca aldıkları karar gereği, yardımda bulundukları, destek verdikleri hiçbir öğrencinin adını ve aldığı desteği açıklamadıklarını söyleyen Dernek Başkanı Çivit, şunları söyledi: “Destek verdiğimiz hiçbir öğrencinin adını ve aldığı desteği açıklamadık. Ne fotoğraflarını çekip yayınladık, ne isimlerini açıkladık, ne de duyurduk. Yapılan yardım ve desteklerin duyurulmasının veren kişiye bir şey sağlamayacağı, alan kişiyi ise rencide edebileceği düşüncesiyle bunu kesinlikle yapmıyoruz. Derneğimize yapılan bağışları, yönetim kurulu üyelerinden oluşturduğumuz bir komisyonda değerlendiriyor, kimlere nasıl bir destek verebileceğimizi belirliyor, sessiz sedasız gerçekleştiriyoruz. Bizim için önemli olan doğru kişilere, uygun desteğin verilmesi, eğitime katkı sağlanmasıdır. İlan etmenin bir gereği yok. Bu şimdiye kadar böyle oldu, bundan sonra da böyle devam edecek.”
Nam peşinde olmadıklarının altını çizen Dernek Başkanı Çivit, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şunu yaptık, bunu ettik demenin, verilen bir desteği, yapılan bir yardımı basın yayın organlarında boy boy resimlerle ilan edip reklam yapmanın bir anlamı yok. Bizim faaliyetlerimizi duyuracağımız yer; üyelerimiz, yönetim ve denetim kurullarımızdır. Her yılsonu yaptığımız toplantıda yönetim kurulu üyelerimize, altı ayda bir denetim kurulumuza, iki yılda bir yaptığımız genel kurulda da tüm üyelerimize duyuruyoruz. İlgili makamlara tüm kayıt ve belgelerimizi verip bilgilendiriyoruz. Bilgi isteyen resmi kişi ve kurumlara da istene bilgileri veriyoruz, açıklamalarını yapıyoruz. Son iki yılda pandemi nedeniyle sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunmadık. Bir süre daha bulunmayı düşünmüyoruz. Bu nedenle toplumla paylaşacağımız bir faaliyetimiz yok. Yardım ve destek faaliyetlerimiz ise devam edecek. Ancak bunu yaparken sırf reklam olsun, yapmış desinler, derneğin adı duyulsun, başkanın namı yürüsün gibi düşüncelerle ilan etmenin gereği de yok. Derneğimizin gücü ve komisyonlarımızın kararı ile faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Bir çanta, bir defter verip sanki marifetmiş gibi reklam etmenin doğru olduğuna inanmıyoruz. Destek ve yardım kişiye değil, kişinin başarısına, çabasına, emeğine ve ortaya koyduğu ürüne verilmeli düşüncesindeyiz. Bu da kuru lafla değil, başarısını artıracak gerekli imkan ve ortamı sağlamak amacıyla yapılacak destek ve yardımla olur. Biz bunun peşindeyiz.”
Mut Eğitim Derneği Başkanı Hayret Çivit, açıklamalarını, “Yıllarca eğitim hizmeti verdim. Öğrencilere, öğretmenlere ve eğitim camiasına yapılan yardım ve desteklerin nasıl yapıldığını gördüm. Kişiler üzerinde ne etki bıraktığına şahit oldum. Yardım ve destek verenler arasında öyle insanlar gördüm ki, yaptıklarının duyulmasını istemedikleri gibi kendileri bile kime hangi desteğin verildiğini bilmek istemediler. Yine öyle insanlar gördüm ki, öğrenciye verdiği bir eldiven ve bereyi giydirip fotoğraflar çektirdiler. Basına dağıtıp sonucunu düşünmeden medya organlarında yayınlattılar. Bu da yetmezmiş gibi yıllar sonra karşısına geçip fotoğrafları önüne atarak, ‘ben sana yardım etmiştim’ demekten utanmadılar. Gazetede resmi çıkan çocuğun, medyada yüzü görülen öğrencinin rencide olacağını, ailesinin utanç duyacağını düşünmediler. Eğitim, yöntemler bütünüdür. Bireylerin kendilerini tatmin sistemi değildir” şeklinde sonlandırdı.

İlginizi çekebilir

MDOB’dan 10 Kasım Programı

MDOB’dan 10 Kasım Programı

Tema Tasarım | Osgaka.com