FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 7 Aralık 2021 282 Görüntüleme

Mut Engellilere Umut Derneği’nden El Sanatları Sergisi

Mut’ta, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle, Mut Engellilere Umut Derneği’nce el sanatları sergisi açıldı. Karacaoğlan Çınaraltı Parkında açılan sergiye; Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl, Mut Belediye Başkan Yardımcısı Soner Kır, Mersin Engelli Hakları ve Engelsiz Gelecek Derneği Başkanı Mustafa Özsaygı, daire amirleri ve yurttaşlar katıldı.
Mut Kaymakamlığı ile Mut Belediyesi’nin de katkı verdiği serginin açılışında konuşan Mut Engellilere Umut Derneği Başkanı Emine Ünal Çopur, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında alınan kararla, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalık oluşturmak adına Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir” dedi.
Mut Engellilere Umut Derneği olarak 12 yıldır faaliyet gösterdiklerini belirten Çopur, “Derneğimizin amacı engelli kardeşlerimizi topluma kazandırıp, hayata bakış açılarını değiştirip, engelli insanların da üretip topluma faydalı birer birey olmasını sağlamaktır. Nasıl hayat bizim içimizde ise, biz de hayatın içindeyiz diyerek, Mut Kaymakamlığı’nın destekleri ile açılan atölyede, engelli kardeşlerimizi tüketici pozisyonundan üretici bir birey konumuna getirerek topluma kazandırmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda engelli kardeşlerimize yönelik, ortak ve dernek adına birçok projeleri hayata geçirdik” şeklinde konuştu.
“İlçemizi tanıtıcı hediyelik eşyalar üretiyoruz ve Engelli Hakları ve Engelsiz Gelecek Derneği işbirliğiyle Hayat Boyu Öğrenme proje kapsamında Mersin Engelsiz Yaşam Platformu adlı projemizin birincisini yazın Mersin’de hayata geçirmiştik. İkinci el sanatları sergisini de bugün sizlerle anlamlandıracağız” diyen Dernek Başkanı Çopur; şimdiye kadar yapmış oldukları çalışmalar ve projeler hakkında bilgi vererek, destek olanlara teşekkürlerini iletti.
Sergi açılışında konuşan Mersin Engelli Hakları ve Engelsiz Gelecek Derneği Başkanı Mustafa Özsaygı, “Her ne kadar da engelli dernekleri olarak bizler bir şeyler yapmaya çalışsak da, bunun maddi kaynağı, insan gücü kaynağı, teknoloji kaynağı, devlet desteği, yerel yönetimler desteği olmadan ilerleme sağlamamız maalesef mümkün olmuyor. Bu nedenle çeşitli çalışma biçimleri geliştiriyoruz” dedi.
Mut Belediye Başkan Yardımcısı Soner Kır, yaptığı konuşmada, “3 Aralık Dünya Engelliler Gününü, yaklaşık 10 milyonu aşan engelli vatandaşlarımızı daha iyi anlamak ve onların içinde bulundukları sosyal, psikolojik ve ekonomik durumu derinden kavramak için bir fırsat yaratacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.
Açılışta konuşan Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl ise, şunları söyledi: “Burada gördüğünüz alanda, gerekli olanaklar sağlandığı zaman engelli vatandaşlarımızın nasıl güzel şeyler üretebileceğini, toplumun içerisinde yer alabileceğini, sanatın, bilimin, spor müsabakalarının içinde yer alabileceğini görmüş bulunuyoruz. Yaşam kalitelerinin yükseltilmesi için engelli vatandaşlarımızın farkındalığının arttırılması için, gerek Valiliğimizin, gerek derneğimizin, gerekse yerelde STK’lerin tüm çabaları için onlara teşekkür ediyorum. Tabi ki aramızdaki en güçlü bağ sevgi bağı.”
Yapılan konuşmaların ardından, Mut Engellilere Umut Derneği üyelerinin hazırladığı el sanatları sergisinin açılışı yapıldı.
Öte yandan, Mut Engellilere Umut Derneği’nin Karacaoğlan Çınaraltı Parkı girişinde bulunan hediyelik eşya satış bürosunda, Mersin Engelli Hakları ve Engelsiz Gelecek Derneği Başkanı Mustafa Özsaygı tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı. Dernek Başkanı Özsaygı, toplantıya katılanlara, “Çalışma Hayatında Engelli Haklarına İlişkin Yasal Düzenlemeler, Ulusal Sözleşmeler” konusunda bilgiler verdi ve engelli yurttaşların günlük yaşamda karşılaştığı zorluklardan bahsetti.

Tema Tasarım | Osgaka.com