FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, Haber 1 Haziran 2023 279 Görüntüleme

Mut İlçe Sağlık Müdürlüğü tütünün zararlarını anlattı

Mut İlçe Sağlık Müdürlüğü, “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü”nde Mut Karacaoğlan Çınaraltı Parkında stant açtı. Açılan stantta, yurttaşlar sigara ve tütün ürünleri konusunda bilinçlendirildi ve tütünün zararları anlatıldı.
Mut İlçe Sağlık Müdürlüğü doktor ve personeli tarafından yapılan çalışmalarda; tütün ve tütün ürünlerinin zararları, Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı, sigara bırakma poliklinikleri, ALO 184 SABİM, tütün üretiminin verimli arazilere yaptığı olumsuz etki ve tüketilen su miktarının neden olduğu kuraklık konularında bilgilendirmeler yapıldı, broşürler dağıtıldı. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle ayrıca, İlçe Sağlık Müdürlüğü ekiplerince esnaf ziyaretleri gerçekleştirilerek, konuyla ilgili afişler asıldı.

İlçe Sağlık Müdürü Koç: “Tütünün zararlarını anlatıyoruz.”

Mut İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Kadir Koç, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla yaptıkları çalışmalar hakkında gazetemize bilgiler verdi. İlçe Sağlık Müdürü Koç, “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde, bu konuda vatandaşlarımızı bilinçlendirmek için Çınaraltı Parkında stant oluşturduk. Tek tek gezerek tütünün zararlarından bahsediyoruz.” dedi.

“Tütün mamülleri solunum yolu hastalıklarına yol açıyor.”

Tütün mamüllerinin başta solunum yolu hastalıklarına yol açtığını belirten A. Kadir Koç, “Tabi burada da en çok Koah, Akciğer Kanseri en başta olmak üzere, bütün kronik hastalıklar için önemli risk faktörleri. Tütün ürünleri hem maddi olarak, hem sağlık olarak, hem manevi olarak gerçekten pek çok konuda ailelerimize de zarar vermekte.”

“Vatandaşlar bizden destek alabilir.”

Sağlık Bakanlığı’nın bırakma noktasında vatandaşlara her türlü desteği sunduğunu kaydeden Koç, şunları söyledi: “Alo 171 hattından bu konuda bütün vatandaşlarımız destek alabilirler. Yine İlçe Sağlık Müdürlüğümüz olarak bizler destek sağlayabiliriz. Arayan bütün vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeyi yapmaya hazırız. Tütünsüz, sağlıklı bir dünya hepimizin olsun inşallah.”
Mut İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla, Mut Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda açtığı standa, yurttaşlar ilgi gösterdi.

İlginizi çekebilir

Nihat Mustul’a Gülümseyenler

Nihat Mustul’a Gülümseyenler

Tema Tasarım | Osgaka.com