FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 22 Kasım 2019 1301 Görüntüleme

MUT SHM, KADINA ŞİDDETE KARŞI UYARDI

Mut Sosyal Hizmet Merkezi (Mut SHM), “Kadına Yönelik Şiddet” konusunda yurttaşları uyardı. Mut’ta Cuma pazarında, “Kadına Şiddet, İnsanlığa İhanettir” sloganıyla stant kurarak, konuyla ilgili broşürler dağıtan Mut SHM personeli; kadınlara yönelik şiddete karşı yurttaşları bilgilendirdi. Standı ziyaret edenlere çikolata ikram edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sosyolog Eda Kavastan, kadına yönelik şiddetin günümüzün en önemli sorunlarından biri olduğunu söyledi. Kavastan, “Şiddet; fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik zarar veren eylemler ve bu eylemlerle tehdit etme, zorlama, keyfi olarak özgürlükten yoksun bırakma anlamına geliyor” dedi.  

Şiddetin bir çok türü olduğunu belirten Kavastan, “Fiziksel şiddet; tokat atmak, vurmak, bir şeyleri fırlatmak. Cinsel şiddet; zorla cinsel ilişkiye girmek, hamile kalmaya zorlamak. Psikolojik şiddet; hakaret, küfür etmek, aşağılamak, korkutmak. Ekonomik şiddet; çalışmaya engel olmak, zorla çalıştırmak, gelirini elinden almak. Tek taraflı ısrarlı takip ise; sürekli telefon ile aramak, kısa mesaj, eposta göndermek gibi şiddet türleridir” şeklinde konuştu.

“O yüzden, kadına şiddete sıfır tolerans diyoruz” diyen Kavastan, başvurulabilecek kuruluşları ise şöyle sıraladı: “Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri Şiddet Önleme Merkezleri, Kolluk Birimleri, Sağlık Kuruluşları, Adli Kurumlar, Valilikler, Kaymakamlıklar, Barolar, Belediyeler, Kadın Danışma Merkezleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarına kadına şiddet olduğu zaman başvurabiliriz.”

Kadına şiddet aynı zamanda insanlığa ihanettir, sloganıyla burada olduklarını söyleyen Sosyolog Kavastan; kadına yönelik şiddete tanık olan yurttaşların, kimliklerini açıklamadan Alo 183, 155 veya 156‘yı arayarak ihbarda bulunabileceklerini sözlerine ekledi.

Tema Tasarım | Osgaka.com