FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, Haber 9 Kasım 2023 188 Görüntüleme

Mut ürünlerinin fiyatı neden üç beş yabancıya teslim ediliyor?

Mut ürünlerinin fiyat ayarlaması 3-5 yabancının belirlemesine endeksli hale gelmiş. Nerede oda ve dernek başkanları? Sesiniz soluğunuz çıkmıyor.
Türkiye’de söz sahibi olan ve sofralık kayısıda yüzde doksanını ve zeytin ve zeytinyağında yine Türkiye’nin yüzde yirmisini karşılayan Mut ilçesinde nedense fiyatları hep 3-5 yabancı belirliyor, oda ve dernek başkanlarından çıt yok.
Bu yıl o yabancı tüccarlar yüzünden kayısı para etmediği gibi masrafını dahi kurtarmadı. Sıra geldi zeytin ve zeytinyağına. Zeytin fiyatları üreticiye para kazandırmaya başlamıştı ki, yine o yabancı tüccarlar devreye girdi.
Elek numarasına göre her numarada 5 lira düşüş başladı. Mut Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Gülsüm Kevser, tüccara sorduğunda “size hesap mı vereceğim” deme cesaretini nerde buluyor?
Soruyorum buradan bu 3-5 yabancı tüccarlara; size hesap mı vereceğim, cesaretini nerden buluyorsunuz? Tabi ki hesap vereceksin, sen neysin ya. Dışarıdan Mut ilçesine gel, Mut Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanına hesap verme. Kimsin sen ya. Mut üreticisi senin esirin mi, yoksa ürettiği ürünlerin fiyatını belirleme hakkına sen mi karar veriyorsun? Akıllı ol. Mut üreticileri sana öyle bir ders veriri ki, şaşırır kalırsın. Sana ürünlerini vermez ve bu ilçeden gitmek zorunda kalırsın.
Geliyorsun ilçenin zeytin ve zeytinyağını alıp Ege zeytin ve zeytinyağı diye satmasını biliyorsun. Bu da yetmezmiş gibi birde çıkıp Kooperatif Başkanına hesap mı vereceğim, diyorsun. Önce haddini bil. Elbette hesap vereceksin, bu ilçe üreticileri sahipsiz değil, aklını başına topla.
Sadece Kooperatif Başkanının mücadelesi yetmez. Buradan sesleniyorum, Oda Başkanları, Dernek Başkanları ve yetkililer neden sesiniz çıkmıyor? Neden bu 3-5 yabancı tüccarlara üreticileri teslim ediyorsunuz? Siz de artık birlik ve beraberlik içerisinde üreticileri yabancı tüccarlara ezdirmeyin. Sahip çıkmasını bilin. Hesap mı vereceğim, diyen o tüccara gerekli cevabı verin. Verin ki, üreticide destek olduğunuzu bilsin.
Şu an Dünyada yok yılı olan zeytin ve zeytinyağı olmasına rağmen fiyat düşmez, aksine fiyat artar. Bunu fırsat bilenlere birlik ve beraberlik olup, karşılarına geçip, elbette bizlere hesap vereceksin, diyerek uyarıda bulunmanız gerek.

Tema Tasarım | Osgaka.com