FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 8 Mart 2022 219 Görüntüleme

MUTDER: “ZEYTİNİME DOKUNMA!”

İstanbul Mutlular Kültür ve Dayanışma Derneği (MUTDER), 1 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle zeytinliklerin maden projelerine açılmasına tepki gösterdi.
MUTDER adına Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gezer tarafından yapılan basın açıklamasında; ilçemiz Mut’un çok eski tarihlerden bu yana bir zeytin memleketi olduğu belirtilerek, bu duruma kayıtsız kalamayacakları kaydedildi.
MUTDER Başkanı Hasan Gezer, “Zeytinime Dokunma” başlığıyla yaptığı basın açıklamasında şu görüşleri kamuoyuyla paylaştı:
Mut çok eski tarihlerden bu yana bir Zeytin memleketidir. Biri 1300 yaşından fazla olmak üzere sınırları içinde 5 tane anıt zeytin ağacı bulunmaktadır. Mikro klima iklim özelliğinin getirdiği avantajlar ile yüksek polifenollü oldukça fazla üretim kapasitesi bulunmaktadır ve sıfır asitli zeytinyağı elde etmek mümkündür. KAYITSIZ KALAMAZDIK! 1 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan bir yönetmelikle zeytinliklerin maden projelerine açılması mümkün kılındı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan Maden Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’te, “Elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetlerinin” zeytinlik alanlarına denk gelmesi durumunda “Zeytin sahasının madencilik faaliyeti yürütülecek kısmının taşınmasına” Bakanlık tarafından izin verilebileceği belirtiliyor.
Hem de 1939 yılından çıkarılan ve “Zeytincilik Kanunu” olarak bilinen bir yasa hâlâ yürürlükteyken. Yeni düzenleme bu kanunu açıkça ihlalidir.
Kanun’un 20’inci maddesi, zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 km mesafedeki alanlarda “bitkisel gelişimini ve çoğalmalarını engelleyecek kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılması ve işletilmesini engelliyor. Ayrıca, “Zeytincilik sahaları daraltılamaz” ibaresi de açıkça yer alıyor.
Her ne kadar düzenlemede firmaların “sahayı rehabilite ederek eski haline getireceğini taahhüt etmesi şartı” bulunsa da bu neresinden bakarsanız şaşkınlık vericidir.
Zira bir zeytinlik taşınamaz. Herhangi bir tarım alanına zeytinlik karakteristiğini kazandırmazsınız.
Tüm bunlar ışığında yetkilileri bilim, sağduyu ve vicdan çizgisine davet ediyoruz.

Tema Tasarım | Osgaka.com