FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 24 Aralık 2021 217 Görüntüleme

MUTKAD DÜNYA KOOPERATİFÇİLİK GÜNÜNÜ KUTLADI

Mut Kadın Girişimi İşletme Üretim Kooperatifi (MUTKAD), 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü’nü kutladı. Kooperatif Başkanı Hilal Acar, 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Kooperatif Başkanı Acar’ın basın açıklaması şöyle:

Bilindiği üzere dünyada kooperatifçiliğin ilk uygulayıcılarından kabul edilen Rochdale Girişimcileri’nin 21 Aralık 1844 yılında İngiltere’nin Manchester kentinde bir araya gelmesine ithafen her yıl 21 Aralık “Dünya Kooperatifçilik Günü” olarak kutlanmaktadır.

Kooperatiflerin temelinde dayanışma ve memleket sevgisi vardır.Kooperatif, kişilerin tek başına karşılamalarında zorluk çektiği ihtiyaçlarını sağlamak amacıyla, maddi ve manevi güçlerini birleştirmeleriyle oluşan muhteşem bir yardımlaşma aracıdır.

Tarihimizde ise ilk kooperatif 1863 yılında “Memleket Sandığı” adı ile kurulmuştur. Atatürk, ilk “Tarım Kredi Kooperatifini” birkaç köyün de içinde bulunduğu Silifke ilçesinde açmış kendisi de ilk ortak olarak katılmıştır.

Kooperatifler bir ülkede sosyal adaletin sağlanması ve  ekonomik kalkınmasında, sanayileşmesinde, demokratikleşmesinde, milyonlarca dar gelirli üretici ve tüketicinin örgütlenerek aracılık, tefecilik ve vurgunculuğa karşı korunmasında kooperatifçilik büyük önem taşımaktadır.Bu anlamda, ülke ekonomisinin güçlenmesi ve gelişimi için kırsal ve kentsel kooperatiflerin geliştirilmesi ancak uluslararası kooperatifçilik ilkeleri ve Avrupa Birliği kriterlerine göre çalıştırılması ile mümkündür. Gerekli önlemler alındığı ve kooperatifçilik desteklendiği takdirde, kooperatifçiliğin ülke tarımının ve ekonomisinin gelişmesine büyük katkılar sağlayacağı açıktır.

Ülkemizde, ekonomik ve sosyal yapının gereği olarak en fazla kurulan kooperatifler tarımsal kalkınma, tarım kredi, sulama, esnaf kefalet, tüketim yapı, köy kalkınma ve son yıllarda da bizim kadın kooperatifleri olmuştur. Özellikle kırsal alanda dezavantajlı ve sosyal güvencesi olmayan evlerinde üretim yapan kadınlarımızın emeğinin görünür olması ve ekonomik bir değere dönüşmesi ve bunun sonucunda kadın kimliğinin tanınır olması kadın kooperatiflerinin temel amaçlarından birisidir.

Tüm kooperatifçilik camiamızın 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü’nü kutlar, bu günün birlik ve beraberliğimizin kuvvetlenmesine, toplumumuzun ekonomik ve sosyal kalkınmasına vesile olmasını temenni ederiz.

 

 

Tema Tasarım | Osgaka.com