FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 7 Temmuz 2020 468 Görüntüleme

MUTLU ANLAR TATİLİ

Bir yaz tatili daha başlamışken, hayat normalleşmeye çalışıyorken ama zaten birçok kişi çoktaaan normalin ötesinde hayatın akışına kendisini kaptırmışken…
Daha ne olduğunu bile anlamadığı bir virüs sebebiyle, ülkemin geleceği, umudu, pırıl pırıl gözlü çocuklar uzaktan eğitimle ve okul zamanından daha fazla verilmiş ödevlerle boğuşurken bir bakmışız yaz tatili gelmiş…
Eee canım evde çok sıkıldı kuzucuklar; dört duvar arasında hayata adapte olmak için, eğitimlerinde eksik bir şey kalmaması için, tüm aile bireyleriyle bir arada huzur içinde yaşamak için… Saymakla bitmez koşuşturmacaların içinde koca bir 3,5 ay geçirdiler. Şimdi dinlenme zamanı… İyi bir tatili hak etti hepsi. Tatil, dediğimiz şey nedir acaba? Günün 24 saati amaçsızca elektronik cihazlarla sarmaş dolaş arkadaşlıklar mı? Gece uyuyup gündüz evden uzaklaşıp kafa dinleme gerekçesiyle sadece akranlarıyla zaman geçirmek mi? Denizde, yaylada vb. doğayla içi içe zaman geçirmek mi? Bir sonraki seneye hazırlık olsun diye tüm yaz tatilini kurslarda geçirmek mi… Seçenekler çoğaltılabilir tabi, kişilere ve yaşadıkları bölgenin şartlarına göre değişir.
Tatil süresince neler yapabilirler? Birçok faydalı ve eğlenceli aktiviteler planlanabilir. Önemli olan çocuklarla beraber mutlaka bir planlamanın yapılması ve bu plana uygun olarak davranmaya özen gösterilmesi. Planlama mutlaka olmalı, çünkü çocuğunuzun yetişkinlik döneminde de planlı, düzenli, sahibi olmayı öğrenmesi açısından çok önemli. Ayrıca çocuğun kendiside planlama sürecine dahil olur onunda fikrini alarak planlamanızı yaparsanız, çocuğunuzun itiraz etmeden ve direnmeden uyguladığını görebilirsiniz.
Kolay zamanlar değildi yaşadıklarımız, bu süreçte maalesef kimileri kaygı bozuklukları yaşadı, kimileri uyku ve beslenme bozuklukları yaşadı ve daha birçok farklı sıkıntılar yaşayanlar oldu muhakkak, haliyle çocuklarımız da bu durumdan en çok etkilenen taraf oldu. Evde çok uzun süre kaldılar ve yüklü miktarda negatif enerjiye maruz kaldılar, adeta birer stres bulutuna dönüştüler. Şimdi yağmur olup yağma zamanı, bulutların içerisinde biriktirdiği bu stresi yağmur misali toprağa bırakma zamanı. En iyi toprak ana nötrler bu stresi ve rahatlatır evlatlarınızı. Herkesin bildiğini varsaydığım bir önemli bilgiyi yeniden anımsamakta fayda var; Toprak nötrleyici etkiye sahiptir ve stresinizi alır, bağışıklığınızı güçlendirir. Su huzur verir, stresi alır ve dinlendirir insanı. İmkanlarınız dahilinde çocuklarınızı sıkça doğayla/suyla kucaklaşmalarına olanak sağlayın. Böylece negatif enerjilerini atarken, doğanın oyun hazinesine erişip binbir çeşit materyallerini tanıyıp doyasıya oynama fırsatı bulsunlar bırakın. Çamur, taş, kum, ağaçlar, yemyeşil bitkiler, meyveler, sebzeler, böcekler, hayvanlar ve daha neler neler…
Doğada keşfedilmeyi bekleyen gizli hazinenin şifrelerini keşfetsinler ki üzerlerine sinmiş stres ve negatif duygularından kurtulsunlar.
Keşfetsinler ki doğanın şifrelerini; yaradana şükürle tamamlasınlar bu eşsiz keşiflerini…
Mutlaka günlük bir miktar kitap okusunlar, hatta birlikte okuyun, günlük olarak mutlaka ders tekrarları yapsınlar, test çözsünler çünkü kalıcı öğrenmenin en önemli kısmı sık tekrardır.
Bunun yanı sıra günlük en fazla iki saate kadar; sevdikleri sanal oyunlar, televizyon programları ile vakit geçirebilirler.
Mutlaka düzenli uyuyarak, düzenli beslensinler çünkü beden ne kadar iyiyse beyin de o kadar iyi yapar işlevini. Günlük yaşam becerilerine yönelik aktiviteler (yemek yapma, çamaşır makinesine çamaşır koyma, bulaşık makinesini boşaltma, dikiş dikme, toz alma vb. basit ev işleri, hobi edinebilirler; resim çizme, boyama, fotoğrafçılık, takı tasarımı, oyuncak tasarımı, örgü, bisiklete binme, hayvan besleme, bitki yetiştirme vb. şiir yazma, enstrüman çalmak vb.)
Değerlerle ilgili aile büyüklerini ve akrabaları ziyaret, yakın çevrede yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmek vb. Bütün bunları yaparken elbette sosyal mesafe kurallarını ihmal etmeyiniz.
Bu yaz covid-19 ile karamsarlaşarak değil, en güzel şekilde planlayıp, dolu dolu geçireceğiniz tatil aktiviteleriniz sayesinde mutlu, güçlü, hayata bambaşka pencerelerden bakan çocuklarla kendi hikayenizi yazın. Çocukların unutamayacakları anlarla süsleyin…
Çocuklarınızla beraber, mutlu ve güzelliklerle dolu anlar biriktirmeniz temennisiyle…

İlginizi çekebilir

KÜÇÜK YAŞAM  KESİTLERİ / 19

KÜÇÜK YAŞAM KESİTLERİ / 19

Tema Tasarım | Osgaka.com