FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Spor 24 Mayıs 2022 171 Görüntüleme

Mut’ta 19 Mayıs Coşkusu

Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ateşinin yakıldığı 19 Mayıs’ın 103. yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi ilçemiz Mut’ta da coşkuyla kutlandı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle ilçemizdeki törenler, Atatürk Bulvarı üzerindeki Atatürk Anıtı’na Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü’nün çelenk konulmasıyla başladı. İlçe protokolünün ve yurttaşların katıldığı törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okunarak bayrağımız göndere çekildi.
19 Mayıs dolayısıyla Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl, bir kutlama mesajı yayımladı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayan Kaymakam Bingöl, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşımızı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 103. yıl dönümüne ulaşmış olmanın mutluluğunu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da başlattığı bağımsızlık mücadelesi, tarihe gömülmek istenen bir milletin küllerinden tekrar doğuşunun ilk adımıdır. Bu ilk adımda yakılan ‘İstiklal Meşalesi’ Amasya, Sivas ve Erzurum’dan geçerek elden ele, dilden dile tüm vatana yayılmış, nihayetinde destanlaşan bir kurtuluş mücadelesine dönüşmüştür. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ‘Cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli örneği olacaksınız’ sözleriyle Türk gençliğine olan güvenini ifade etmiştir. Hiç kuşkusuz ki geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz, içinde taşıdıkları sevgi ve heyecanla ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacak, daha güçlü bir devlet ve toplum olma yolunda ilerlerken geleceğimizi inşa edecektir. Gençliğe olan güvenimiz ve inancımız tamdır. Gençler; yakın gelecekte, yönetici, siyasetçi, eğitimci, bilim adamı, sanatçı, sporcu ve diğer meslek temsilcileri olarak ülkemizi, milletimizi her alanda temsil edeceklerdir. Gençliğimizin her bakımından da iyi yetiştirilmesi, spora yönlendirilmesi, kafa ve beden sağlığı ile kötü alışkanlıklardan uzak durulması açısından büyük önem arz etmektedir. Kendine güvenen, donanımlı, bilgili, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, demokrasiye inanan, çalışkan, üretken ve sporu seven genç nesiller yetiştirmek hepimizin toplumsal sorumluluğu ve görevidir. Bu duygu ve düşüncelerle; Mut’lu hemşerilerimin ’19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını’ içtenlikle kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm kahramanlarımızı, aziz şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla, minnetle anıyor, geleceğimizin mimarı olacak genç kardeşlerime sevgi ve saygılar sunuyorum.”
Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker de, sosyal medyada yayınladığı mesajla, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı.
Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törenin ardından, 19 Mayıs kutlamalarına Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’ndaki programla devam edildi. Mut Özdemirler Çok Programlı Anadolu Lisesi’nce hazırlanan buradaki programda; öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine yönelik konuşmalar yapıldı, şiirler okundu. Kutlama programında, halk oyunları ve zeybek gösterileri, oratoryo, teakvando gösterisi ve bilek güreşi karşılaşmaları yapıldı.
Kutlama programı, öğrenciler tarafından seslendirilen koro ve şarkılarla, Müzik Öğretmeni Çiğdem Oktay’ın seslendirdiği türkü konseriyle devam etti. Program, ödül töreniyle sona ererken; 19 Mayıs dolayısıyla ilçede okullar ve öğrenciler arasındaki spor karşılaşmalarında dereceye girenler, madalya ve kupalarını İlçe Kaymakamı Batuhan Bingöl, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker ve Mut Cumhuriyet Başsavcısı Soner Asil’in elinden aldılar.

Tema Tasarım | Osgaka.com