FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 10 Mayıs 2022 313 Görüntüleme

Mut’ta bin adet anaç arı dağıtıldı

Mut Belediyesi ve Mut-Gülnar Bal Üreticiler Birliği işbirliğiyle “Mut Arıcılık ve Bal üretimini Geliştirme Projesi” hayata geçirildi. Proje kapsamında, bal üreticilerine bin adet Kafkas ırkı anaç arı dağıtıldı.
Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’ndaki Anaç Arı dağıtımı programına; Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, Mut-Gülnar Bal Üreticileri Birliği Başkanı Kadir Cesur, Mut Tarım İlçe Müdürü Ekrem Bayır, Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar, bal üreticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Çalışmayla ilgili verilen bilgide; Mut mahallelerindeki arı ırkını daha verimli hale getirmek, ilçedeki geleneksel arıcılık yapması nedeniyle arı gen yapılarının geliştirilmesi ve ıslahı için dışarıdan ana arı gelmesi gerektiği anlaşılması üzerine; arı ırkının geliştirilmesi, bal rekoltesinin en az 2 kat artırılması, arı ırkının hastalıklara dayanıklı hale getirilmesi ve ayrıca uysal bir ırk meydana getirilmesi ile arı sokmalarının önüne geçilmesi için Mut-Gülnar Bal Üreticileri Birliği ve Mut Belediyesi işbirliği ile “Arıcılık ve Bal üretimini Geliştirme Projesi” hazırlandığı belirtildi.
Mut Kaymakamlığı öncülüğünde Mut Tarım İlçe Müdürlüğü’nün proje aşamasında destek verdiği çalışmayla, ilçede 65 bin dekar alanda kayısı, 300 bin dekar zeytin, 20 bin dekar erik, 26 bin dekar bağ, 24 bin dekar elma, 15 bin dekar badem, 10 bin dekar ceviz yetiştiriciliği yapılması göz önüne alınarak; ağaçların tozlaşmasında arıların önemi ve meyve rekoltesi yükselmesi için çok titiz bir çalışma yapıldığı kaydedildi.
Programın açılış konuşmasını yapan Mut-Gülnar Bal Üreticileri Birliği Başkanı Kadir Cesur; ilçede beşinci jenerasyonunu tamamlayan anaç arılarımızın yenilenmesi yeniden birinci nesil olarak çoğalmasını istediklerini belirterek, “Dağıtılan bu Kafkas Irkı, bal verimliği yüksek bir ırk. Bal toplama hortum uzunluğu 8 mm’dir. Mevcut ırklardan 3 mm daha fazla olduğu için ve bizim iklim koşullarımıza uyum sağlayacağı için tercih ettik. Projemizin hazırlanmasında Tarım İlçe Müdürlüğümüze, anaç arıların alınması için sponsor olan Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker’e teşekkür ediyorum” dedi.
Mut Tarım İlçe Müdürü Ekrem Bayır da, yaz ve kış konaklama alanları için Orman İşletme Müdürlüğü ve Mut Belediyesi ile ortaklaşa çalışmalar yapıldığına dikkat çekti. Özellikle kış konaklamalarında hırsızlıkların önlenmesi için yaz aylarından itibaren çalışmalar yapılacağını vurguladı.
Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker ise, ilçe için üretim için verilen her mücadelede Mut Belediyesi’nin yanlarında olduğunun bilinmesini istedi. Şeker. “Biz vatandaşımızın emeğiyle, gayretiyle verdiği mücadelesine destek olmak için çalıştık. Belediye Meclis Üyelerimize teşekkür ediyorum. Mut için hep birlikte bu karara imza attık ve bugün bu mutluluğu hep birlikte yaşıyoruz. İlçemiz için hayırlara vesile olsun” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Mut Belediyesi sponsorluğunda alınan anaç arılar bal üreticilerine dağıtıldı. Üreticiler dağıtılan yeni ırk arıların verimliliği yüksek olmasından dolayı memnun olduklarını söylediler.

Tema Tasarım | Osgaka.com