FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 28 Ağustos 2018 728 Görüntüleme

MUT’TA BUZAĞI BARINAĞI DAĞITIMI

Mersin’de hayvancılığı desteklemek ve buzağı ölümlerini en aza indirmek amacı ile Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Buzağı Barınağı dağıtımı devam ediyor.
Başkan Kocamaz, Karakucak Güreşleri için gittiği ilçelerde eksiklikleri tamamlamaya devam ediyor. Bir yandan kültürel etkinlikler vatandaşlarla buluşurken, bir yandan da ekonomik anlamda tespit edilen eksiklikler tamamlanıyor. Mut’ta gerçekleşen Karakucak Güreşleri’nden sonra Mut’lu vatandaşlara Buzağı Barınağı hediye edildi.
Başkan Kocamaz, “Buzağı kayıplarını en aza indireceğiz”
Buzağı Barınağı dağıtım töreninde üretici ile bir araya gelen Başkan Kocamaz, Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşların ihtiyaç duyduğu, ekonomik anlamda yetişemediği noktalarda destek olmak için proje üretmeye devam ettiklerini söyleyerek, “Birçok tarımsal hizmetimiz var. Bugün hayvancılıkla iştigal eden vatandaşlarımıza buzağı barınaklarını teslim ediyoruz. Türkiye’de yıllık yaklaşık 2 milyon civarında buzağı doğuyor ama bunların 650 bini ilk üç ay içerisinde ölüyor. Bu nedenle çok büyük bir ekonomik maliyet olan buzağı kayıplarını ortadan kaldırmak için hemşerilerimize barınak hediye ediyoruz. İlk 3 ay içerisinde buzağılar bu barınaklarda kalacak. Hayvana zarar verecek etkilerden arınacaklar. Bütün hemşerilerimize buzağı barınaklarının hayırlı uğurlu olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, 30 Ağustos Zafer Bayramınızı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.
Mut’lu üretici mutlu
Buzağıları Hastalıklardan Korumak İçin Yalıtımlı Barınakların Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında başlatılan ve hayvancılık yapan üreticinin adeta imdadına yetişen barınaklar bu kez de Mut ilçesinde dağıtıldı. Düzenlenen törenle dağıtılan 293 adet barınak Mut’lu üreticinin yüzünü güldürdü.
Şimdiye kadar Tarsus’ta 322, Akdeniz’de 67, Gülnar’da 58 ve Silifke’de 119 üretici olmak üzere toplam 566 üreticiye barınak hediye edildi. Önümüzdeki günlerde de Erdemli, Çamlıyayla, Mezitli ve Toroslar ilçesinde de yapılacak dağıtımla 1000 üretici buzağı barınağı dağıtımı yapılmış olacak.
“Buzağılarımız artık hastalıktan dolayı ölmeyecek”
Mut’ta hayvancılıkla geçimini sağlayan üretici Şuayip Yılmaz, “Benim yaklaşık 20 tane hayvanım var. Bu barınaklar bizim buzağılarımızın hayatını devam ettirmesi için oldukça önemli. Sağ olsun Burhanettin Başkanımız da bizlere yardımcı oldu. Benim buzağılarım da ölüyordu. Çünkü diğer hayvanlarla bir araya koyuyorduk. Birbirlerinden virüs kapıp ölüyorlardı ama şimdi bu barınaklarla ayıracağız. Başkanımıza teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.
Yaklaşık 20 yıldır üreticilik yapan Abdullah Cura ise, “Büyükşehir böyle bir proje hazırladı ve Mersin genelinde bin tane dağıtım yapacakmış. Bir tane de ben aldım. Bu barınaklarla buzağılarımızı bulaşıcı hastalıklardan ve mikroplardan koruyacağız” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

Tema Tasarım | Osgaka.com