FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 20 Eylül 2022 234 Görüntüleme

Mut’ta Gaziler Günü programı

19 Eylül “Gaziler Günü” dolayısıyla, yurt çapında olduğu gibi ilçemiz Mut’ta da anma programı düzenlendi.
19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl bir mesaj yayınladı.
Kaymakam Bingöl, mesajında, “Şanlı tarihi boyunca, tüm zorluklara karşı hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymış, bu fedakârlığın karşılığında girdiği her mücadeleden zaferle çıkmıştır. Şehitlik ve gazilik, milletimiz için onurların en büyüğü, şereflerin en yücesidir.” dedi.
Bingöl, mesajının devamında, şu görüşlere yer verdi: “Kurtuluş Savaşı’nın da zaferle neticelenmesinde bu fedakarlık, bu inanç vardır. Her geçen gün daha da güçlenen, milletçe geleceğe güvenle ve umutla bakmamızı sağlayan Türkiye Cumhuriyeti de aynı ruh ve şuurla kazanılan o büyük zaferin, o sağlam temellerin üstünde yükselmiştir. 19 Eylül’ün yurdumuzun her yerinde “Gaziler Günü” olarak kutlanması, gönlümüzde yerleri her zaman farklı olan kahraman şehitlerimize ve gazilerimize karşı olan vefa borcumuzu bir nebze olsa sunma imkânı vermiştir. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatanımız için canlarını hiç düşünmeden feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilik mertebesi ile şereflenmiş gazilerimize de sağlıklı, uzun ömürler diliyorum.”
Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker de, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla sosyal medyadan yaptığı paylaşımla, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete irtihal eden tüm gazilerimizi rahmet ve şükranla anarken; hayatta olan gazilerimize uzun ve sağlıklı ömürler diledi.
Mut’ta Gaziler Günü anma programı kapsamında ilk olarak, Hükümet Konağı karşısında bulunan Atatürk anıtına Mut Kaymakamlığı ve Mut Belediye Başkanlığı’nca çelenk konuldu. İlçe Kaymakamı Batuhan Bingöl, Belediye Başkanı Volkan Şeker, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mut Şubesi Başkanı Halil Söylemez, askeri ve sivil erkan, STK temsilcileri, gaziler ve şehit yakınları ile yurttaşların katıldığı törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Buradaki tören, İlçe Jandarma Komutanlığından bir subay tarafından günün önem ve anlamına yönelik konuşma yapılması ve öğrenciler tarafından şiirler okunmasıyla son buldu.
Atatürk anıtında düzenlenen törenin ardından, şehitlik ziyaret edilerek dualar okundu. Gaziler Günü anma programının devamında, ilçemizdeki gaziler ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mut Temsilciliği ziyaretleri gerçekleştirildi. Anma programı kapsamında ayrıca, akşam Mut Öğretmenevinde düzenlenen yemek programı düzenlendi. Programa, Ak Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz da katılım sağladı.

Tema Tasarım | Osgaka.com