FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 28 Ağustos 2019 2059 Görüntüleme

Mut’ta Kooperatifçilik Paneli

Mut’ta çiftçiler ile bir araya gelen Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haydar Şengül, kooperatiflerin tekelleşmenin panzehiri olduğunu söyledi.

İlçemizde, ‘Mut Üreticileri Kooperatifçilik İçin Buluşuyor’ isimli panel düzenlendi. Ziraat Odası Toplantı Salonu’ndaki panele; Belediye Başkanı Volkan Şeker, İl Tarım ve Orman Müdürvekili Mevlüt Göksu, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Selahattin Arslan, STK Temsilcileri ve üreticiler katıldı.
Moderatörlüğünü Mersin Üniversitesi (MEÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Son’un yaptığı panelde, panelist olarak Ziraat Yüksek Mühendisi Murat Kaptan, Prof. Dr. Haydar Şengül ve Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eski Yörük katıldı.
Panelin açılışında konuşan Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, “Belediye olarak elimizden gelen her türlü fedekarlığı göstermeye hazırız. Üretimde hiçbir sorunumuz yok. Ürettiğimiz bütün ürünlerde Türkiye’nin en iyisi olduğumuzu, ürünlerimizi tadan herkes biliyor. Sadece bunun daha kullanılabilir, daha gelirli, daha verimli bir hale getirebilmek için bir mücadele gerekiyordu. Bu çalışmanın o mücadelenin de başlangıcı olmasını diliyoruz” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından panelistler Ziraat Yüksek Mühendisi Murat Kaptan, ‘Mersin Kooperatifçiliğinin Durumu’, Prof. Dr. Haydar Şengül, ‘Mut Özelinde Türkiye ve Dünya Kooperatifçiliği’, Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eski Yörük ise ‘Türkiye’de Kooperatif ve Tire Süt Modeli’ konularında konuşma ve bilgilendirme yaptılar.
Kooperatifçiliğin önemini vurgulayan Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haydar Şengül, “Şirketlerin temelinde sermaye yatar. Tekelleşmeyi hedefler, kar etmeyecekleri hiçbir alana yatırım yapmazlar. Kooperatifler güçsüz durumda olan üreticilerin güçlerini birleştirmeleriyle oluşan organizasyonlardır. Kooperatifler tekelleşmenin de panzehiridir, çevreye duyarlıdır. Kooperatifler birçok kaynağı da ekonomiye katarlar” diye konuştu.

Tema Tasarım | Osgaka.com