FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 8 Mart 2022 365 Görüntüleme

Mut’ta örtü altı erik hasadı başladı

İlçemiz Mut’ta örtü altında yetiştirilen erik hasadına başlandı
Mut’a bağlı Kıravga Mahallesi’nde, örtü altında yetiştirilen ve ilk hasadı yapılan eriğin kilosu 800 ile 1000 liradan satışa sunuldu.
İlçenin iklimi ve coğrafi şartlarının uygun olması nedeniyle çok sayıda sebze ve meyvenin yetiştirildiği ilçede, Kıravga Mahallesi’ndeki serada ısıtma sistemi yardımıyla üretilen erikler için hasat etkinliği düzenlendi.
Kıravga Mahallesi’ni ziyaret eden Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl ve Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır; örtü altında erik yetiştirilen bahçelerde üreticilerle sohbet ederek, bol kazançlar dilediler. Hasat etkinliğine katılan İlçe Kaymakamı Batuhan Bingöl ve katılımcılar, baharın habercisi olarak erikleri özenle toplayarak kasalara dizdiler.

“ÖRTÜ ALTI ÜRETİM YAYGINLAŞTIRILMALI.”

Örtü altı üretimin ilçede daha da yaygınlaştırılması gerektiğini ifade eden Kaymakam Bingöl, ilçede mikro klima iklimi sayesinde çeşitli ürünlerin yetiştirildiğini belirtti. Bingöl, “Türkiye’nin ilk erik hasadını Mut’ta burada gerçekleştirmiş bulunuyoruz. İnşallah bu hasadın tüm üreticilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İlçemizde 14 bin dekar civarında ürün toplayabileceğimiz erik bahçesi var” dedi.

“1,2 TON REKOLTE BEKLENİYOR.”

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır ise, Türkiye’de ilk erik yetiştirilen ilçelerden biri olduklarını belirterek, “Toplanan eriği, Mersin’in yanı sıra Antalya, Konya ve İstanbul’daki hallere gönderiyoruz. Buralardan da yurt dışına ihraç edeceğiz. Hasat yapılan sera yaklaşık 800 metrekare alana sahip. Burada 39 erik ağacı var. Ortalama 1 ton 200 kilogram rekolte bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Eriklerin, kasede satılacağını söyleyen Ekrem Bayır, “Ortalama kasede 8 eriğin bulunduğu 90 gramlık kaseler 80 ile 100 liradan satılıyor. Eriğin kilogramı da 800 ile 1000 liradan satışa sunulmuş durumda” dedi.
Sera üreticisi Uzay Gezer de, 4 yıldır Mart ayında hasat yaptıklarını belirterek, üretimde ısıtma sistemlerinin nasıl kullanıldığını anlattı.

Tema Tasarım | Osgaka.com