FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 22 Mart 2022 358 Görüntüleme

Mut’ta Uluslararası Karacaoğlan Resim Çalıştayı

Mut Uluslararası Sanat, Kültür, Eğitim ve Müzecilik Derneği (USKEM) tarafından; Türkiye, Rusya, Belçika, Bosna Hersek, Irak, İran gibi ülkelerden 25’in üzerinde ressamın katılımıyla, 10 – 16 Nisan tarihleri arasında “Karacaoğlan Resim Çalıştayı” düzenlenecek.
Kendi alanında uzman isimlerle din, dil, edebiyat, tarih, sanat, mimari, düşünce, sosyoloji, eğitim ve kültür gibi alanlarda toplum bilincinin oluşması, yerleşmesi ve gelişmesini sağlayacak faaliyetlerde bulunmak amacıyla kurulan dernek; uluslararası bir organizasyona imza atacak olmanın haklı gururunu yaşıyor.
USKEM Başkanı Ressam Muhammet İnce, organizasyonun sanat özelinde tarihi ve kültürel mirasın korunarak geleceğe köprü olma gayelerinin ilk adımı olduğunu belirterek, “Bu amaca hizmet edecek her türlü iş ve eylemi hayata geçirmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Bu alanlarda derneğimizi başarıya ulaştırma hedefi düzenlenecek faaliyetler ve geliştirilip hayata geçirilecek projeler ile hep diri kalacak. Henüz yeni kurulan bir dernek olmamıza rağmen düzenleyeceğimiz bu ilk faaliyet uluslararası nitelikte olsa da ortaya koyduğumuz projeksiyona göre küçük bir adım. Gelecekte daha büyük işler yapmak istiyoruz. Sanatın ve sanatla ilişkisi olan her bir değerin önemini gözeterek, düsturlarının gelenekten evrensele uzanan kültür-tarih yolunu öncelemek” dedi.
Dernek Başkanı İnce, küratörlüğünü kendisinin ve ressam Meryem Cavga Akkaya’nın yaptığı çalıştayın, yerelde ve ulusal kamuoyunda Mut ve Mersin’in; uluslararası çapta ise Türkiye’nin sanatsal ve kültürel tanıtımına katkı sağlayarak uluslararası etkileşimin artırılacağını, temel amacın ise Mut ve Mersin’in adım adım doğal ve tarihi-kültürel mirasını tanıtmak olduğunu söyledi.
İnce, çalıştayın oluşturulmasında emeği geçen tüm USKEM Derneği yönetim kurulu arkadaşlarına, etkinliğe ev sahipliği yaparak desteklerini esirgemeyen Mut Belediyesi Başkanı Volkan Şeker’e, organizasyonun küratörlerinden Ressam Meryem Cavga Akkaya’ya teşekkürlerini iletti.
Bir hafta sürecek olan etkinlikte sanatçılar, Mut’un tarihi-kültürel ve doğal güzelliklerini yerinde görerek deneyimlemiş olacaklar. Dileyen ressamlar deneyimlenen bu bölgeleri, Çınaraltı Karacaoğlan Parkı ve Karekşi Tabiat Parkında kendi yöntem ve teknikleriyle tuvale aktaracak. Ayrıca etkinlik süresince yerel folklor gösterileri sergilenecek ve yerel müzik sanatçıları yöresel müzik dinletileri yapacak. Çalıştay sonunda, sanatçılar tarafından tuvale aktarılan resimler Mut’ta sergilenecek.

Tema Tasarım | Osgaka.com