FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 31 Ağustos 2021 302 Görüntüleme

Mut’ta Zafer Bayramı Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. Yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi ilçemiz Mut’ta da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Büyük Zafer için ilçemizdeki ilk tören Atatürk Bulvarı üzerindeki Atatürk Anıtında yapıldı. Buradaki törenlere; İlçe Kaymakamı Fatih Erdoğan, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, kamu kurum ve kuruluş, STK ve siyasi parti temsilcileri, askeri erkan, şehit ve gazi yakınları ile yurttaşlar katıldı. Törende, Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı’nca Atatürk Anıtına çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı ve şiirler okundu. Buradaki törenin ardından Kaymakamlık makamında Mut Kaymakamı Fatih Erdoğan ile Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker tarafından tebrikler kabul edildi.
Tebriklerin kabulünün ardından, ilçe protokolü tarafından Mut Şehitliği ziyaret edilerek, Kuran-ı Kerim okutuldu ve dua edildi.
30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Mut Kaymakamı Fatih Erdoğan, yayınladığı mesajında; “19 Mayıs 1919’da başlayan Kurtuluş Mücadelesi, uzun bir mücadele sonucunda, 26 Ağustos 1922 günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle başlayan Büyük Taarruz ile 30 Ağustos Dumlupınar Meydan Muharebesi neticesinde zaferle sonuçlanmıştır. Bu Büyük Millet kendisini esaret altına almak isteyenlere karşı, eşine az rastlanır topyekün bir mücadele ile vatanını savunmuş ve esarete boyun eğmemiş, bu zaferle adeta bağımsız ve güçlü Türkiye’nin temelleri atılmıştır” dedi. Kaymakam Erdoğan, mesajının devamında şunları kaydetti: “Bizlere miras bırakılan bu cennet vatanda, çok daha güçlü bir Türkiye inşa etmek için gayret göstermek hepimizin görevidir. Bu toprakları bizlere vatan kılmak için canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Zafer Bayramımız Kutlu Olsun.”
Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker de, sosyal medyadan yaptığı paylaşımla, “Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bağımsızlık mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramı’mız Kutlu Olsun” ifadeleriyle 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı.

KOZLAR’DA BÜYÜK ZAFER COŞKUSU

Büyük Zafer dolayısıyla, ilçemiz Kozlar Yaylasında da, gelenekselleşen Kozlar Yaylası Zafer Şenliği düzenlendi. Mut Kozlar Yaylası Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen ve bu yıl 25.si düzenlenen Zafer Şenliğine yurttaşlar büyük ilgi gösterdi ve şenlik coşkuyla kutlandı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mut Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen şenlikte, günün anlamını belirten konuşmalar yapıldı, şiirler okundu. Burada bir konuşma yapan Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, “Bugün burada sizlerle, 30 Ağustos Zafer Bayramının yıldönümünde, birlikte olmanın ve bu önemli günü beraber kutlamanın mutluluğu ve gururu içerisindeyim” dedi.
Başkan Şeker, konuşmasında şunları söyledi: “99. Yıldönümünü kutladığımız büyük zaferimiz, Türk Milletinin topyekün elde ettiği bir başarı ve varoluş mücadelesidir. Türk Milletinin bağımsızlığa olan düşkünlüğü, azmi ve kararlılığı var oldukça hiç bir kuvvet bizi esareti altına alamayacaktır. Aziz Milletimiz tarihin her döneminde önemli başarılar kazanmıştır, kazanmaya da devam edecektir. Milletimizin kararlılığı karşısında buradan bir kez daha haykırmak istiyorum Vatan bölünmeyecek, ezan dinmeyecek ve bayrak inmeyecektir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti milletiyle bölünmez bütünlüğünü koruyacaktır.”
Şeker konuşmasını, “Bu vesileyle ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatanımız için şehadet şerbetini içen tüm şehitlerimizi rahmetle anarken, gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Ne Mutlu Türk’üm Diyene!” sözleriyle noktaladı.
Kozlar’da düzenlenen Zafer Şenliğinde, yapılan konuşmaların ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi Türk halk Müziği Topluluğunca konser verildi.

Tema Tasarım | Osgaka.com