FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 14 Eylül 2021 447 Görüntüleme

Mut’ta Zeytin Sezonu Başladı Fiyatlar Üreticiyi Memnun Etmedi

Mut’ta zeytin sezonu başladı. Zeytin sezonun başlamasıyla birlikte bazı firmaların açıkladığı zeytin fiyatları üreticileri memnun etmedi. Zeytin üreticileri düşük fiyatlara tepki gösterirken; Mut Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ali Osman Çelik ise açıklamada bulundu.

Açıklanan zeytin alım fiyatları üzerine uyarılarda bulunan Kooperatif Başkanı Ali Osman Çelik, açıklamasında, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında zeytin fiyatları açıklanmış olup, ülkedeki enflasyona göre rakamlar ilk açılışta çok düşük kalmıştır” dedi.

Kooperatif olarak zeytin alımına Ekim ayında başlayacaklarını belirten Kooperatif Başkanı Çelik, açıklamasında şunları kaydetti: “Geçen yıl da söylediğim gibi Gemlik ağacının dikim rakımı minimum 400 rakım olması gerekmektedir. Erken olgunlaşan Gemlik zeytini hem piyasayı düşürmekte olup, hem de erken olgunlaşma gösterip döküm yapmaktadır, yağ oranı çok düşüktür, sofralık olarak kullanılmamaktadır. Bu sebeple rakım önemlidir. Ekim ayı ile beraber zeytin fiyatlarında büyük yükseliş olacaktır, kimseye toplama dememe gibi lüksümüz yoktur, çünkü olgunlaşan meyve dökülür. Saygılarımla.”

Tema Tasarım | Osgaka.com