FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 8 Şubat 2022 262 Görüntüleme

Mut’un mutlu doğa koruyucuları

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında işbirliği yapmak, projeler geliştirerek paylaşmak ve iletişim kurma imkanı sunan eTwinning platformunda ilçede görevli öğretmenler, sürdürülebilir gelecek için yeşil bir adım atılması amacıyla proje hayata geçiriyor.
Kuruculuğunu Şehit Ahmet Ersoy İlkokulu sınıf öğretmeni Ebru Ayhan ve Cumhuriyet İlkokulu sınıf öğretmeni Mehtap Demir’nin üstlendiği “A Green Step For Sustanaible Future” eTwinning projesinde, sürdürülebilir gelecek için yeşil bir adım atılması amacıyla küresel ısınma ve iklim değişikliği sorunları ele alınıyor. Aralarında Almanya, Arnavutluk, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, İtalya, Litvanya, Moldova Cumhuriyeti, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Ukrayna ve Yunanistan’ın da bulunduğu proje, 15 ülkeden 38 öğretmen ve 150 öğrenci tarafından yürütülüyor. Avrupa projesi olan “A Green Step For Sustuniable Future” projesi ile Mut’un mutlu doğa koruyucuları, projeye katılan diğer ülkelerin mutlu doğa koruyucularıyla buluşma olanağı buluyorlar.
Mavi gezegen için harekete geçme adına yeşil adımlar atmaya başladıklarını belirten proje kurucularından öğretmen Ebru Ayhan, “Eğlenerek öğrenme yolculuğuna çıkan çocuklarımızın öylesine renkli, öylesine güzel hayal dünyaları var ki her bir etkinliğimizi yaparken çocuklarımızın yüzünde oluşan şaşkınlığı, mutluluğu, başarmanın hazzını, keşfetmenin ve üretmenin gücünü görüyoruz. Bir yandan çocukları için iyi bir gelecek inşaa etmeye çalışırken diğer yandan da yaşayacakları gelecekte karşılaşacakları sorunlara hızlı, bilimsel, akılcı yaklaşmaları ve çözüm üretebilmeleri için de çaba sarf ediyoruz” diye konuştu.
Proje kurucularından öğretmen Mehtap Demir de, öğrencilerin dünyayı anlamaları, sorunun değil çözümün parçası olmaları adına bir yolculuğa çıkmaya karar verdiklerini söyledi.
Demir, öğrencilerin farkındalıklarını artırmak, yaşadığımız gezegen için harekete geçmelerini teşvik etmek adına eTwinning projelerini hayata geçirdiklerini, projeyle öğrencilerin meraklarını canlı ve işler tutmak adına çözümler oluşturmalarına yol açacak kolay, birbirinden ilgi çekici faaliyetlerin yapıldığını sözlerine ekledi.
Kasım 2021 ile Şubat 2022 tarihleri arasındaki 7-11 yaş aralığındaki öğrencileri kapsayan projeyle öğrencilerin; sürdürülebilir, yeşil, dijital ve kapsayıcı eğitim yoluyla etkin ve kalıcı adımlar atarak yaratıcılıklarını, eleştirel düşünme becerilerini, problem çözme ve girişimcilik yetkinliklerini geliştirmelerinin planlandığı belirtildi.

Tema Tasarım | Osgaka.com